A kiegészítés célja, hogy növelje az eurós mentőcsomag rugalmasságát és jogköreit. Az intézkedésről még júliusi csúcstalálkozójukon egyeztek meg az euróövezet miniszterelnökei. Ez a második kiegészítés egyben felváltja az első kiegészítést is, melynek célja a mentőcsomag hatékony hitelnyújtási képességének növelése.
Szlovákia az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (ESFS) keretében eredetileg 4,37 milliárd eurós garanciát vállalt, amely a későbbi megállapodások alapján 7,72 milliárd euróra emelkedett.
Az euróövezet tagállamai közé tartozó Szlovákia eddig még az első kiegészítést sem hagyta jóvá. A szlovák kormány júniusban ugyan igent mondott, de a parlament még nem tűzte napirendre a kérdést. A kiegészítést megvalósításának feltétele, hogy módosítsák az állami kezességvállalásról szóló törvényt. Ivan Miklos pénzügyminiszter javaslatait egyszer már a kormány elé vitte, de a kabinet akkor végül is nem foglalkozott vele.
A szerdai pozsonyi sajtó szerint Brüsszel igyekszik nyomást gyakorolni Szlovákiára, hogy mihamarabb csatlakozzon a második görög segélycsomaghoz. Miklos kedden jelezte: Szlovákia csak akkor hajlandó bekapcsolódni a segítségnyújtásba, ha Görögországnak megfelelő kötelezettséget vállalna, s garanciákat adna közkiadásai egészségessé tételére.
"A minisztérium nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az intézkedések feltételekhez legyenek kötve. Ezért szükségesnek tartjuk ismételten felhívni a figyelmet arra, hogy Szlovákia erős garanciákat kíván a segélyprogramban való további részvételével kapcsolatban. Világos kötelezettségvállalást kérünk a segély elfogadójától, hogy minden szükséges lépést megtesz közkiadásai egészségessé tétele érdekében és gazdasági reformokat valósít meg. Minden olyan jelzés, amelyből az tűnik ki, hogy ez nem valósul meg, okot ad a nyugtalanságra" - olvasható Miklos keddi nyilatkozatában.
A szlovák pénzügyminisztérium szerint szükség van az euróövezet vezetőinek júliusi csúcsértekezletén elfogadott határozatok minél hamarabbi átültetésére a gyakorlatba, hogy biztosítva legyenek a segélyhez szükséges források, illetve megakadályozzák a pénzügyi problémák továbbterjedését.
A pénzügyminiszter nyilatkozata két nappal azután hangzott el, hogy Richard Sulík, a koalíciós Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke vasárnap a szlovák televízióban azt állította: a pozsonyi parlament az ESFS-ben való szlovák hozzájárulás kérdését csak decemberben tűzi napirendre. A négypárti szlovák kormánykoalíció vezetői a közelmúltban egyeztek meg abban, hogy Szlovákia utolsóként kíván szavazni a második eurós görög mentőcsomagról. A négypárti koalícióban ugyanis az SaS nem ért egyet a görögöknek nyújtandó újabb segítséggel.
MTI