Miután június végén kiderült, hogy a Zágrábi Értéktőzsde vásárolhatja meg a Ljubljanai Értéktőzsdét, a ZSE megkezdte a tárgyalásokat a CEE Stock Exchange Gruppal. A két ország nemzeti szabályozó hatóságainak jóváhagyását követően megkezdődött a zágrábi tőzsde feltőkésítése, a tranzakció pedig várhatóan ez év negyedik negyedévében zárul – áll a ZSE közleményében. ebben megjegyezték azt is, a két fél megegyezett abban, hogy nem teszik közzé a vételi árat.
A bécsi és a zágrábi tőzsde továbbá aláírt egy szándéknyilatkozatot is a közös technológia használatáról, amely lehetővé teszi a zágrábi tőzsde számára a Xetra Deutsche Börse használatát.
Ivana Gazic, a Zágrábi Értéktőzsde igazgatóságának elnöke kijelentette, hogy a zágrábi és a ljubljanai tőzsde hasonló fejletségi szinttel és pénzügyi rendszerrel rendelkezik, továbbá a szlovén tőkepiac is hasonlít a horvátra fejlettségét, felépítését és teljesítőképességét tekintve. Az átvétel biztosan pozitívan hat majd mindkét tőzsde forgalmára - mondta.
A Ljubljanai Értéktőzsde piaci kapitalizációja 5,9 milliárd euró. Átlagos havi forgalma eléri a 60 millió eurót. A ljubljanai SBITOP indexek öt vezető részvénye közé tartozik a Krka gyógyszergyár, a szlovén Telekom, a Petrol olaj- és gázipari vállalat, valamint a Gorenje háztartási gépeket gyártó vállalat is.
A ljubljanai tőzsde, együtt a budapesti, bécsi és prágai értéktőzsdékkel 2010 óta tagja a Közép- és Kelet-Európai Tőzsdeszövetségnek. 2010 decemberében a LJSE új kereskedelmi rendszert vezetett be, nemzetközi tagokkal bővült és beilleszkedett a nemzetközi tőkepiacba.
MTI