Noha az adóbevallást elkészítők száma 4,5 millió fő körül mozog, ennél kevesebben fizettek ténylegesen adót az elmúlt években, a különbség közel 1 millió fő. Ennek okai között találhatjuk, hogy például a felsőoktatási hallgatók és még számos csoport köteles nyilatkozni az adóhatóság felé, ám nem rendelkezik adóköteles jövedelemmel.
Bár mostanában úgy tűnhet, hogy mindenki az utolsó héten kíván az adójáról nyilatkozni, ez a valóságban nincs így. Megkeresésünkre a NAV elmondta, hogy 2011 március 15-ig összesen 2 millió 117 ezer adóbevallás, illetve 145 ezer egyszerűsített adóbevallás érkezett az adóhatósághoz. Mivel 800 ezer ember esetében munkáltatói adómegállapítás történik, a mostani, utolsó heti roham mintegy 1,4 millió embert érint.
Idén kevesebb folyik be
Noha a legtöbb adózó számára a személyi jövedelemadó tűnik fel legnagyobb teherként, az onnan befolyt összeg várhatóan 1500 milliárd forint körül alakul, ami nem sokkal több, mint a 13000 milliárdos költségvetés tizede. Eme összeg nagy része 2010 során adóelőleg formájában már befizetésre került, így az adóhatóság szerint a május 20-ai határidőig már nem várható nagy összegű pótlólagos befizetés.
Az egykulcsos SZJA hatása éves szinten csökkenti a bevételeket, amit jelez, hogy az adóhatóság honlapján elérhető adatok szerint 2009-ben ez az összeg még meghaladta az 1600 milliárd forintot, míg a válság előtti 2008-as év során közel 1800 milliárd forint volt.
A NAV honlapján elérhető legfrissebb 2009-es évre vonatkozó adatok alapján az adózás terén is jelentősek a különbségek az országban, az egy főre eső legtöbb adót nem meglepő módon Budapesten fizették. A fővárosi adózók majdnem kétszer annyi adót fizettek fejenként, mint a vidéki adózók: míg Budapesten az egy főre jutó adóteher 667 ezer forint volt, addig vidéken ez az összeg csupán 349 ezer forint volt. A legkevesebb egy főre jutó adó a 2009-es évben Szabolcs-Szatmárból és Békésből folyt be, itt csupán egy év alatt 295 ezer forint személyi jövedelemadót fizettek, míg a legtöbbet a fővárosi agglomerációt is magába foglaló Pest megyében, 512 ezret, amit 427 ezer fejenkénti adójával Fejér megye követ.
Kosztolányi Bálint
mfor.hu