4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is gyenge növekedési kilátásokkal, 2013 elejéig magasan maradó inflációval és még évekig magasan ragadó munkanélküliséggel számol friss előrejelzésében a jegybank. A költségvetést illetően a szakemberek úgy vélik, hogy a már bejelentett további fél százalékos kiigazítással is nehéz lesz tartani a 2,5 százalékos hiánycélt. Mfor.hu-tudósítás.

Gyenge növekedési kilátások, magas infláció

Az idei évre 0,1 százalékos növekedést, tehát gyakorlatilag stagnálást, míg 2013-ra 1,5 százalékos bővülést jósolnak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzői. A csütörtökön bemutatott friss inflációs jelentés kiemeli, hogy a gazdaság növekedése a teljes kétéves előrejelzési horizonton elmaradhat a potenciálistól.

"Összességében nem változott érdemben az előrejelzésünk decemberhez képest. A növekedési kilátások a tavalyi év közepe óta folyamatosan romlanak, aminek egyik oka a romló külső konjunktúra, a másik pedig az óvatos vállalati és lakossági viselkedés, valamint a hitelpiac visszaesése" - emelte ki a jegybank csütörtöki sajtóbeszélgetésén Virág Barnabás, az inflációs jelentést készítő stáb vezetője.

A szakember kiemelte, hogy a negyedik negyedéves GDP-adat jobb lett ugyan a vártnál, azonban ez szerintük néhány iparág, így például a mezőgazdaság és a vendéglátás egyszeri kimagasló teljesítményének volt köszönhető.

"A jövőben továbbra is arra számítunk, hogy az exportszektor lesz a növekedés motorja, ebben javíthatják hazánk pozícióját az új autóipari beruházások. A napokban beinduló Mercedes-gyár hatásával számoltunk, önmagában már ennek számottevő hatása lehet az exportra" - vázolta fel Virág Barnabás.

Inflációs előrejelzését ugyanakkor jelentősen felfelé módosította az MNB: az idei évre a korábbi 5 helyett 5,6 százalékos áremelkedéssel, míg 2013-ra a korábbi 2,6 helyett 3 százalékos pénzromlási ütemmel számol. Virág Barnabás kiemelte: elsősorban a magasan beragadt nyersanyagár és az indirekt adóemelések emelik az inflációt, ugyanakkor a belső kereslet hiánya ellenkező irányba hat.


Az év első két hónapjának vártnál magasabb inflációs adatai az MNB szerint elsősorban annak tudhatók be, hogy a januári áfaemelés a korábban vártnál nagyobb mértékben begyűrűzött, gyakorlatilag száz százalékban megjelent a fogyasztói árakban. Emellett a tartósan magas nyersanyagárak már érezhetők a hazai üzemanyagárakban, illetve folyamatosan hallani például az állati termékek árának emelkedéséről.

Az olajárral kapcsolatban az MNB elemzője elmondta: alappályán arra számítanak, hogy a futures görbékkel összhangban az idei év közepén fokozatosan csökken majd a nyersanyag ára, ugyanakkor a Monetáris Tanács ebben komoly kockázatot lát. Egy alternatív forgatókönyv szerint ha a jelenlegi magas szinten marad, akkor 2014 elejére sem lesz elérhető a 3 százalékos inflációs cél.

Nem sok új munkahely lesz

"A munkaerőpiacon a január jelentős béremelést hozott, ez nagyrészt az adminisztratív intézkedéseknek, főleg a minimálbér emelésének volt köszönhető" - hangsúlyozta Virág Barnabás.

A jegybank szakembere kiemelte: a foglalkoztatás romlása már tavaly megkezdődött, a januári adat is ezt támasztotta alá. Az MNB szerint ez nem elsősorban a minimálbér-emelésnek köszönhető, hanem a már 2011-ben kezdődött negatív folyamat folytatása. ráadásul szerintük a januári adatban több egyszeri, technikai jellegű hatás is megjelenhetett, mint például a közmunkaprogramok ismételt kiírása, melyeket a következő hónapokban fokozatosan töltenek fel.

A következő két évben a jegybank nem számít a foglalkoztatás érdemi változására a versenyszférában, idén talán egy kicsit csökkenhet, míg 2013-ban javulhat a helyzet, de két év átlagában stagnálás várható. A reálbérek az idén 2,2 százalékkal csökkenhetnek, míg jövőre szinten maradhatnak.

Nehéz lesz 2,5 százalékos hiányt összehozni

A magyar gazdaság külső pozíciójával kapcsolatban a jegybank szakértői úgy vélik, hogy a folyó fizetési mérleg a következő két évben tovább javulhat, ezzel összhangban a külső adósság csökkenhet, ami a kockázati megítélésünk szempontjából központi elem lehet.

"A költségvetés alapfolyamatait illetően nem változott a megítélésünk decemberhez képest. A mostani előrejelzés a februárban bejelentett további kiigazítással nem számolt, mivel annak elemeit nem látjuk" - vázolta fel Virág Barnabás. Számszerűsítve az MNB szerint 4 százalékos hiány várható idén, ez a tartalékok törlésével 3,1 százalékra csökkenhet. Vagyis ha megvalósul a további fél százalékos kiigazítás, akkor is csak megközelíteni lehet az idei 2,5 százalékos hiánycélt.

Jövőre a tartalékok felhasználásával 4,3 százalékos, annak zárulásával pedig 3,4 százalékos deficitre számít a jegybank, vagyis még nehezebb lesz tartani a csökkenő pályát.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!