3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha létrejön a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerségről (TTIP) szóló megállapodás az Egyesült Államok és az EU között, akkor könnyebbé válhat a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjának engedélyezése Amerikából - közölte Barack Obama amerikai elnök az Egyesült Államok és az Európai Unió vezetőinek szerdai brüsszeli csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztatón.

Az ukrajnai konfliktus, Oroszország elszigetelése, az Európai Unió (EU) és az Egyesült Államok között megkötendő szabadkereskedelmi megállapodás határozta meg az Egyesült Államok és az EU vezetőinek szerdai brüsszeli csúcstalálkozóját - derült ki a tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón.

A Krím elcsatolása miatt Oroszország magára maradt, miközben a NATO és az EU tagállamai egységet mutatnak, a hét legfejlettebb ipari ország csoportjának (G7) tagállamai pedig kivétel nélkül szankciókkal sújtották - állapította meg Barack Obama amerikai  elnök. Obama rámutatott, hogy Moszkva azokat az alapelveket vette semmibe, amelyre az európai béke és biztonság rendje épül, a határok sérthetetlenségének, az államok szuverenitásának és függetlenségének elvét. Obama világossá tette, ha Oroszország tovább halad ezen az úton, akkor az orosz gazdaság is egyre súlyosabb következményekkel lesz kénytelen szembenézni, az ország elszigeteltsége fokozódni fog.

Európát Barack Obama Washington legszorosabb partnerének nevezte. Véleménye szerint a világ biztonságosabb és igazságosabb is, ha az Egyesült Államok és az EU egymás mellett áll. Az ukrán-orosz konfliktussal összefüggésben arról is beszélt, hogy egyszerűbbé válhat a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjának engedélyezése Amerikából, ha létrejön a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerségről (TTIP) szóló megállapodás az Egyesült Államok és az EU között. Obama úgy vélte, ez elősegítheti Európa függésének csökkentését az orosz földgáz-ellátástól. Az amerikai elnök arra is kitért, hogy annyi földgázt, amennyit Európa felhasznál, már most is lehet exportálni az Egyesült Államokból, de ez a gáz még nem közvetlenül Európába érkezik, hanem a szabadpiacon értékesítik.

Obama úgy vélte, az energiaellátásban nem lehet egyik napról a másikra végrehajtani a váltást, de sürgősen cselekedni kell, lépéseket kell tenni ennek érdekében, amire a G7-találkozó után felhatalmazást is kaptak a témáért felelős miniszterek. Az amerikai elnök egyúttal arra is rávilágított, hogy szerinte Európának a saját energiaforrásait is meg kell vizsgálnia, mert az Egyesült Államok is csak egy potenciális forrás, és ahogy az önvédelemnek nincs egyszerű és olcsó módja, úgy az energiaellátásra sincs "tökéletes, olcsó és ideális" megoldás.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!