Ugyan a jegybanki alapkamat februárban is töretlenül csökkent, a külföldiek kezében lévő kéthetes kötvényállomány soha nem látott értéket ért el: egyetlen hónap alatt közel megduplázódott, és 383 milliárd forinttal 791,5 milliárdra nőtt. Bár ebben az állományban korábban is voltak nagyobb ugrások, így a duplázások, vagy "lenullázódások" koránt sem ritka események, azonban az jelzés értékű, hogy a februári végi összeg soha nem látott nagyságot tesz ki.
Az MNB a jegybanki mérleg előzetes adatait taglaló közleményében nem magyarázta a számok mögötti folyamatot, de igen könnyen elképzelhető, hogy összefüggés van a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány nagymértékű idei leépülése és a jegybanknál parkoltatott pénzek megugrása között.
Ahogy arra hétfőn rámutattunk, a külföldiek kezében lévő állampapír-állomány februárban 319 milliárd forinttal csökkent, és a zsugorodás márciusban tovább folytatódott. Vagyis az állampapírokból kivont összeg hozzávetőlegesen megegyezik a külföldiek kezében lévő MNB-kötvényállomány gyarapodásával. Ez pedig azt jelenti, hogy egyelőre (?) nem utalták haza a felszabadult összegeket, hanem a legrövidebb lejáratú, ugyanakkor legkisebb hozamot adó kéthetes jegybanki kötvényekbe helyezték.
A kockázatkerülés fokozódását az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) is láthatja, hiszen a tavalyival ellentétben, amikor összesen csak két hathetes likviditási aukciót tartott egész évben, idén minden hétre jutott egy. Vagyis próbál a kéthetes jegybanki kötvényhez hasonló rövid terméket nyújtani.
Persze erre azért is szüksége volt, mert decemberben az államadósság elleni harc jegyében messze nem bocsátott ki annyi értékpapírt, mint amit a lejárat szükségessé tett volna, így a kormányzati tartalékok vészesen lecsökkentek. (lásd még: Nem egyedül nyerhette az adósságharcot az állam - újabb bizonyíték) Januárban tehát gyorsan kellett forrásokat bevonni. Valószínűleg azt tervezték, hogy a hosszabb papírok nagyobb volumenű értékesítésével sikerül az állomány lejáratát növelni, de a piaci helyzet fokozódása ezt nem tette lehetővé.
Aztán ahogy február második felétől folyamatosan jártak le a hat héttel korábbi kibocsátások, úgy kénytelen volt rendszeresíteni a rövid aukciókat, pedig ezek rövid lejárata miatt magas megújítási kockázattal "futnak".
Hogy mennyire is kell a friss forrás az ÁKK-nak, azt a jegybanki mérleg forrásoldalának másik adataiból is láthatjuk. A költségvetés likvid tartalékai ugyanis minimálisan ismét 1000 milliárd forint alá süllyedtek, ami - mint az ábrán is látszik – a válság kitörése óta jellemző szinthez képest alacsonynak tűnik.
Persze mondhatnánk azt is, hogy mivel Magyarország pénzügyi és reálgazdasági stabilitása folyamatosan javul, így egyre kevesebb tartalékra van szükség. Ha azonban a forint árfolyamára nézünk, illetve a nemzetközi pénzügyi folyamatokra is vetünk egy pillantást, akkor azért nem ártana az óvatosság.
mfor.hu