A kormány a hazai közteherviselési rendszer felülvizsgálata, a gazdasági szereplők véleményének megismerése, illetve az adózással kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok, tendenciák áttekintése után határozott 2010 tavaszán a személyi jövedelemadó rendszer gyökeres átalakításáról. Ez az átalakítás több cél fogalmazott meg, mint a személyi jövedelemadózás rendszerének leegyszerűsítése, az arányosság, az egyenlő társadalmi szerepvállalás megteremtése, az adóterhelés csökkentése és az adóbázis szélesítése.
Ezen célok teljesülése folyamatosan prioritást élvez, melyet jól példáz a 2010 őszén benyújtott adócsomag és a múlt héten bemutatott Konvergencia Program is.
Az őszi törvénymódosításokkal a kormány garanciát vállalt arra, hogy leveti a szocialisták örökségét, és valódi 16 százalékos, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszert vezet be. Az előző kormány által bevezetett "szuperbruttósítás" fokozatos megszüntetése a következő két évben további 4,32 százalékponttal csökkenti a munkavállalók terheit, egyúttal megemeli az elkölthető jövedelmeket. (Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 2011-ben 100 forint bér 1,27 szorzóval válik szuperbruttóvá, jövőre a szorzó megfeleződik, azaz 1,135 lesz, majd 2013-ban megszűnik a szuperbruttósítás.)
A Konvergencia Programban meghatározott adójóváírás szűkítésére vonatkozó utalásokkal egy újabb torzító tényezőt kíván a kormány minimalizálni - áll a közleményben.
A kormány az elkövetkezendő években is folytatni kívánja a megkezdett munkát és szakítva a korábbi hagyományokkal, egy valódi, arányos, alacsony kulcsú személyi jövedelemadót kíván bevezetni.
Ennek megfelelően átgondolásra szorul, hogy az adózásnak a jövőben is kell-e szociális elemeket tartalmaznia. Az elmúlt évek tapasztalatai során bebizonyosodott, hogy ezeknek az elemeknek, az "adómentességi" határoknak komoly szerepe van a jövedelemeltitkolásban. Kérdésként merül fel, hogy milyen rendszer lenne a leghatékonyabb a valóban alacsony jövedelműek támogatására.
Az adójóváírás szűkítésével a kormány a személyi jövedelemadó rendszert valóban arányossá teszi. Egy adórendszer átalakításakor nemcsak az egyént, hanem a társadalmat egészében kell vizsgálni. Az aránytalanság megszüntetéséhez pedig, meg kell hozni a szükséges intézkedéseket, és nem feltétlenül az adózáson keresztül kell a szociális alapon rászoruló rétegeket előnyben részesíteni - érvel a minisztérium.
Az új szemléletben jövedelemszintjétől függetlenül mindenki egy általános, alacsony mértékű adó fizetésére lenne kötelezett, amellyel a kormány gátat szabhat a trükközéseknek. Ez az egész társadalom érdeke. Összességében az adójóváírás szűkítésével a kormány megteremti a lehetőségét annak, hogy mindenki közel egyenlő mértékben vállaljon részt a közterhekből úgy, hogy ezzel párhuzamosan a személyi jövedelemadót egy szélesebb körre terjeszti ki - végződik a közlemény.
A kormány múlt héten Brüsszelbe eljuttatott Konvergencia Programjából az derült ki, hogy az adójóváírás folytatódó csökkentése 2012-től 180 milliárd forintos, míg 2013-ban csaknem 230 milliárd forintos megtakarítást hoz a költségvetésnek, azaz ennyivel növeli az szja-bevételt.
Az idén módosult az adó jóváírási szabályok havi 15.100 forintról 12.100 forintra csökkentették a jóváírás felső határát, míg a teljes érvényesítéshez tartozó jövedelemhatár évi 2 millió 750 ezer forintra csökkent.
MTI