3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország nagy sikert könyvelhetett el szerdán, amikor bejelentették, hogy Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai miniszterelnök a jövő héten Budapestre is ellátogat ötnapos európai körútja során - írta internetes kiadásának beyondbrics gyűjtőnevű felzárkózó piaci blogrovatában a Financial Times.

A liberális irányultságú londoni gazdasági napilap tudósítója, Chris Bryant szerint nyilván nagyobb globális médiafigyelem övezi majd Ven nagy-britanniai és németországi programját, tekintettel az euróövezeti bajokra.

Mégis, a kínai kormányfő magyarországi megállója diplomáciai diadal Orbán Viktor miniszterelnök számára, és értékes lehetőség a két ország szélesedő gazdasági kapcsolatainak megszilárdítására - áll az írásban.

A soros magyar EU-elnökség megfelelő indokot szolgáltat Vennek a budapesti leszálláshoz a londoni látogatás előtt, azonban egy magyar kormányilletékes hangsúlyozta, hogy nem EU-ügyről, hanem kétoldalú látogatásról van szó, amelynek során várhatóan különböző kínai-magyar megállapodásokat is aláírnak.

Ven látogatásának előzményeként az egymást követő magyar kormányok jelentős erőfeszítéseket tettek a kapcsolatok mélyítésére Kínával, amelyet értékes potenciális beruházási forrásnak tekintenek.

A Financial Times megemlíti, hogy Orbán Viktor a sanghaji világkiállítás zárásán találkozott Vennel, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter pedig többször is járt Pekingben.

Úgy tűnik, hogy ezek az erőfeszítések kifizetődnek. A Huawei kínai elektronikai óriáscég beszállítói központot épített ki Magyarországon, és tervezi ennek bővítését is.

Februárban a Wanhua felvásárolta "az eladósodott" magyar vegyiipari gyártót, a BorsodChemet. Mindeközben a magyar-kínai kereskedelmi forgalom tavaly 28 százalékkal csaknem 9 milliárd dollárra ugrott.

"Mi lehet a következő tétel Kína vásárlási listáján? A magyar illetékesek szerdán nem fedték fel kártyáikat, de ha a beyondbrics-nek találgatnia kellene, akkor Magyarország bajokkal küszködő vasúttársasága ígéretes fogadásnak tűnhet" - áll a Financial Times internetes blogrovatának írásában.

A cikk szerint az ötlet már decemberben, Fellegi Tamás egyik kínai látogatása során nyilvánosan felmerült. Áprilisban pedig a MÁV vezérigazgatója együttműködési megállapodást írt alá a kínai vasútépítési társasággal, abból a meggondolásból kiindulva, hogy a kínai cég műszaki, építési és finanszírozási eszközökkel járulhat hozzá a MÁV korszerűsítéséhez.

Kína eddigi legjelentősebb arra irányuló próbálkozása, hogy belépjen a felzárkózó Európa közlekedési infrastrukturális piacára, drámai kudarccal végződött a héten, miután Lengyelország törölt egy vitatott autópálya-építési szerződést egy kínai céggel, az építési folyamat közepén. Ez a szerencsétlen fordulat azonban nem fogja elriasztani sem Magyarországot, sem más térségbeli országot, tekintettel a külföldi befektetésekért folytatott kemény versenyre.

Ven pártfogásának elnyerésével Magyarország előnyre tett szert szomszédaival szemben, és valószínűtlen, hogy ezt veszni hagyná - fejeződik be a Financial Times blogrovatának írása.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!