2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legkorábban 2012 tavaszán kezdődhetnek az Európai Újjáépítési és Beruházási Bank (EBRD) beruházásai Egyiptomban és Marokkóban - jelentette ki Thomas Mirow, a szervezet elnöke a bank kétnapos közgyűlését záró sajtótájékoztatón Kazahsztán fővárosában, Asztanában.

Hozzátette: a beruházások beindításához még számos feladatot kell elvégezni.

Egyiptom korábban hivatalosan kérte, hogy váljon a bank működési területének részévé, Marokkó pedig "erőteljes érdeklődésének" adott hangot.

Kérdésre válaszolva Mirow elmondta: még nem döntöttek arról, hogy a két észak-afrikai ország mellett mely államokra terjedne ki a bővítés.

Az EBRD jelenleg 61 részvényes ország, valamint két kormányközi szervezet, az EU és az Európai Beruházási Bank (EIB) tulajdona. A bank tevékenységi területéhez, amely Közép-Európától Közép-Ázsiáig terjed, 29 ország tartozik.

Mirow úgy fogalmazott, bár vannak nyilvánvaló különbségek a 20 évvel ezelőtti kelet-közép-európai országok és a mostani észak-afrikai államok között, szükségleteiket nézve azonban hasonló a helyzet. Például a törékeny pénzügyi rendszer vagy a tőkehiányos kis- és középvállalkozói szektor szempontjából összehasonlítható a két térség. Hozzátette, hogy bár számos szakember áll most is rendelkezésre a szervezetnél, szükség lesz az észak-afrikai térséget mélyebben ismerő szakemberekre.

Az elnök szavai szerint 2015-re elsősorban Európa déli és keleti részére, valamint Közép-Ázsia területére fókuszál majd az EBRD. Szerinte a jelenlegi kelet-közép-európai államok addigra "kinőnek" az EBRD-ből.

Az EBRD a legnagyobb egyedi befektető a kelet-közép-európai és a közép-ázsiai országcsoportban.

A bank a tevékenységi területén végigsöprő pénzügyi-gazdasági válság miatt már korábban felülvizsgálta azt a stratégiáját, amelynek alapján - ha megvalósult volna - a közép-európai EU-tagállamok már 2010-től gyakorlatilag nem részesültek volna új finanszírozásban a londoni pénzintézet részéről.

Az EBRD 2006-ban jelentette be, hogy az addig EU-taggá lett nyolc legfejlettebb közép-európai ország mindegyike várhatóan 2010-re "kiérik" a bankból, vagyis azután nem lesz már szükségük közvetlen EBRD-finanszírozásra.

A pénzügyi válság elhatalmasodása után, 2008-ban azonban az EBRD közölte, hogy a kialakult helyzetben leállítja a közép-európai EU-térségből megkezdett kivonulási folyamatot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!