5p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legnagyobb ellenzéki párt és a radikális jobboldal képviselője egyelőre nem vezetne be vagyonadót hazánkban, de alapos előkészítés után elképzelhetőnek tartják bevezetését - hangzott el egy csütörtöki konferencián. Mfor.hu-tudósítás.

"Rövid távon el kell felejteni a vagyonadót. Majd talán később, egy polgárosultabb Magyarországon lehet létjogosultsága a vagyoni alapú adózásnak, de semmiképp sem a jelenlegi válság közepette" - mondta el egy csütörtöki szakmai konferencián Mádi László, a Fidesz országgyűlési képviselője. Az eseményen megjelent a Jobbik gazdasági kabinetjének vezetője is, aki szintén elképzelhetőnek tartja a későbbiekben egy vagyon alapú adó bevezetését, azonban azt szerinte hosszas előkészítésnek kell megelőzni.

Nem szabad párhuzamot vonni más országokkal

A kormány a vagyonadó kapcsán gyakran emlegette a nemzetközi példákat, azonban nem szabad egyértelmű párhuzamot vonni az említett országokkal. Az Egyesült Államokban például közel kétszáz éve folyamatosan vezetett ingatlannyilvántartás létezik, ott közben nem volt rendszerváltás, világháború, nem cserélték le a pénzüket sem - hangzott el a Magyar Ingatlanközvetítők és Értékbecslők Szakmai Szervezete (MIKÉSZ) által rendezett konferencián.

Az ingatlanszakma képviselői szerint ugyanígy helytelen hazánkat például Németországhoz hasonlítani, ahol a háború alatt is vezették a nyilvántartást. Magyarországon több mint hatszáz éve nincs telekadó, a területnyilvántartás sem pontos, még tíz évre visszamenőleg sincs pontos adatbázis - érveltek az ingatlanosok.

Mindez azért fontos, mert az értékalapú ingatlanadót a résztvevők szerint csak úgy lehet kivetni, ha vannak adatok az utóbbi évek adásvételeiről, hogy meg lehessen határozni az ingatlanok értékét. "A 3600 önkormányzat közül mintegy 1250 jelenleg is vet ki építményadót, azonban szinte minden esetben négyzetméter alapján" - mondta Békési Béla, a MIKÉSZ elnöke.

Az ingatlanos szervezet szerint a legtöbb ember számára csak egy elképzelt, álmodott értéke van ingatlanának, így nem lehet az emberekre bízni, hogy állapítsák meg a lakásuk pontos értékét.

Rövid távon el kell felejteni


"A vagyonadót most egy az egyben kilőtte az Alkotmánybíróság, rövid távon el kell felejteni" - vélekedik Mádi László, a Fidesz parlamenti frakciócsoportjának tagja. A politikus szerint először egy pontos ingatlannyilvántartást kéne létrehozni Magyarországon, majd ezt követően lehetne gondolkodni hasonló adón.

Később lehet létjogosultsága a vagyoni alapú adózásnak, de ez várhatóan még nem a közeljövőben lesz - vélekedik Mádi. Az ellenzéki politikus szerint jelenleg már "mindenki a centit vágja" a tavaszi választások előtt, ezért érdemi döntés nem várható a jelenlegi kormánytól.

Mádi László szerint a vagyonadó legnagyobb hibája az volt, hogy további bizonytalanságot hozott az amúgy is depresszióban lévő magyar lakosság számára. "A legnagyobb gond, hogy nincs stratégia, hosszútávú cél, csak a költségvetést veszik figyelembe" - mondta a politikus.

"Mi is egyetértünk az Alkotmánybíróság döntésével, helyesnek tartjuk azt" - hangsúlyozta a konferencián Lenhardt Balázs, a Jobbik gazdasági kabinetjének vezetője. A radikális jobboldali párt  képviselője szerint a tervezett formában, ilyen koncepcióban nem megfelelő a vagyonadó, de maga a vagyon alapú adózás "nem ördögtől való dolog".

"Rengetegen eltitkolt jövedelemből jutottak nagyértékű ingatlanokhoz, melyekben ma is vígan élnek" - érvelt a vagyonadó mellett Lenhardt Balázs. A Jobbik gazdasági szakembere szerint megfelelő előkészítés után lehet jogalapja a vagyonadónak, azonban előtte be kell vonni a szakmai szervezeteket és a társadalmat is. Lenhardt szerint ez talán a következő parlamenti ciklus végére valósulhat meg, akkor esetleg be lehet majd vezetni a vagyonadót.

A Jobbik ugyanakkor a jelenlegi tervezetben alacsonynak tartotta a 30 milliós értékhatárt, ők csak 50 millió felett adóztatták volna meg az ingatlanokat. Emellett bizonyos esetekben a céges ingatlanokra, például a nagy alapterületű hiparmarketekre is kivetették volna azt.

Mádi: nem akarunk 7 százalékos hiánnyal riogatni

A magyar gazdaság állapotával kapcsolatban Mádi László elmondta: régen volt ennyire rossz helyzetben Magyarország, lényegében az IMF-hitelből él hazánk. "Az állam, az önkormányzatok és a háztartások is veszélyesen eladósodtak" - tette hozzá a fideszes politikus.

"Azt gyanítom, hogy a  választások után, ha kinyitjuk a szekrényt, akkor nem csak ez az 50 milliárd forint fog hiányozni a költségvetésből" - utalt a kormány által a vagyonadóból tervezett bevételre a Fidesz képviselője. Mádi hozzátette: az ellenzéki párt nem akar hét százalékos hiánnyal riogatni, egész egyszerűen ez a realitás.  "Akkor, amikor már kicsomagoltuk a bombákat, le kell ülni az IMF-fel és a hitelezőkkel" - vélekedik a politikus.

"Mindenkit el kell keserítenem: a választások után sem lesz mód azonnal és világmegváltó intézkedésekre" - hangsúlyozta a fideszes honatya. Szerinte az adórendszerben például idén várhatóan nem lehet egycsapásra pozitív változást elérni, ami megoldja majd például az ingatlanszakma minden gondját. 

A konferenciára meghívást kapott Szanyi Tibor, az MSZP parlamenti képviselője is, ő azonban az utolsó pillanatban lemondta a részvételt.

(Pénteki fejlemény, hogy a Fidesz a konferencián elhangzott kijelentései miatt levette választási listájáról Mádi Lászlót, ugyanis szerintük a képviselő véleménye nem egyezik a pártéval az ingatlanadó ügyében. Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője elmondta: továbbra is elutasítják az ingatlanadót, amelynek bevezetése egy igazságtalan, tisztességtelen és rossz döntése volt a kormánynak - szerk.).

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!