A Központi Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint az ipari termelés volumene márciusban az előző hónaphoz képest 3,6 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított adatok szerint, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 9,2 százalékkal nőtt. A termelés az év első három hónapjában 12,2 százalékkal magasabb volt, mint 2010 azonos időszakában.
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője elmondta: a márciusi előzetes adat nem azt jelenti, hogy jelentős visszaesés van az iparban, hanem az munkanaphatásra vezethető vissza. Gyanúja szerint a havi visszaesésnek az lehet az oka, hogy márciusban volt egy szombati munkanap, amikor nem biztos, hogy a cégek olyan mértékben termeltek, mint egy másik munkanapon.
Az Erste Bank elemzője szerint az év hátra lévő részében lesz némi lassulás az ipari termelésben, és a kétszámjegyű növekedésnek az év második felében vége lesz. Hozzátette, hogy továbbra is a német növekedés húzza a magyar ipart, és Németországban az utóbbi hónapokban a gazdasági szereplők némileg rontották kilátásaikat annak ellenére, hogy jelenlegi helyzetüket jónak tartják. Emiatt lehet majd számítani némileg gyengülő növekedésre a hazai ipari termelésben.
Németh Dávid, az ING Bank elemzője szerint is szerepet játszhat a havi visszaesésben az, hogy márciusban szombati munkanap, és hosszú hétvége volt, és ezek nem segítenek a termelés bővülésében.
Összességében nem változott a kép az ipari termelést illetően, továbbra is jól megy Nyugat-Európának, és ez segít Magyarországnak is - emelte ki Németh Dávid, aki arra számít, hogy a következő hónapokban még 10 százalék körüli növekedések lesznek éves szinten az ipari termelésben, később pedig a bővülés üteme a belföldi termelés beindulásától függ.
Az ING Bank elemzője rámutatott arra, hogy az év második felében a bázisok jóval magasabbak lesznek, és ha nem tud beindulni a hazai termelés, akkor az év második felének vége felé 4-5 százalékra visszaeshet a növekedés. Ha viszont a beruházások és a háztartási fogyasztások növekedése miatt beindulna a termelés, akkor 8-9 százalékos sávban is maradna az ipari termelés emelkedése.
MTI