3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várakozásaink szerint az év hátra lévő részében a kormány jegybanknál vezetett számlája jelentősen apadni fog az év végére csökkenő adósságráta elérése érdekében. Októberben talán már el is kezdődhetett ez a folyamat.

A Magyar Nemzeti Bank statisztikai mérlege szerint a központi kormányzatnak október végén 1717 milliárd forintnyi betéte volt a Kincstári Egységes Számlán (KESZ). Ez a szeptemberi állapothoz képest 296 milliárddal alacsonyabb összeget jelent, de igaz, hogy még így is igen sok pénzen "ül" a kormány.

A betétállomány azonban várakozásaink szerint - és a korábbi évek tapasztalatai alapján is - jelentősebb mértékben fog csökkeni az év végére mérséklődő adósságrátára vonatkozó kormányzati szándék miatt. Az alábbi grafikonon is jól látható, hogy a tavalyi év drasztikus utolsó hónapban végrehajtott mérséklését leszámítva már októberben elkezdőtött a KESZ-állomány apasztása. Így a "népi megfigyelések" is alátámasztják a címben megfogalmazott feltételezésünket, miszerint elkezdődött a csökkenési folyamat az adósságrátával kapcsolatban megfogalmazott cél érdekében.

Megjegyzés: a 2013-as speciális helyzetet az magyarázza, hogy tavaly novemberben bocsátottunk ki devizakötvényt, mely a kormányzati számla egyenlegét jelentős mértékben megnövelte, így az év utolsó hónapjára is nagyobb mértékű apasztásra volt szükség az előtörlesztések által.

Ahogy megírtuk, jelenleg becsléseink szerint 79,5 százalék körül állhat a teljes államháztartási adósság, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium napokban publikált közleménye alapján 75 százalék alá fognak mérsékelni.

Ha figyelembe vesszük a jövő évi költségvetésben feltüntetett év végére várható GDP-t (31 601 millirád forint), és a minimálisan 75 százalék alatti, 74,9 százalékos célként megjelölt adósságrátát, akkor a teljes államháztartási adósság várható szintje 23 670 milliárd forint kellene legyen. Ennek elérése pedig még 1290 milliárd forintos nominális adósságcsökkentést jelent. A fedezet az 1717 milliárdos KESZ alapján tehát megvan, ám ha közel 430 milliárdra apasztja a kormány a tartalékait, az rizikós helyzetet alakítana ki.

Miért lenne rizikós? Azért, mert jövő év elején valamiből finanszírozni kell a költségvetést és a lejáró adósságokat is. Az alacsony kormányzati tartalék pedig ismét az idei év eleji helyzetet idézheti elő, amikor is óriási aukciós többletkibocsátásokkal és sorozatosan meghirdetett 6 hetes likviditási kincstárjegy-aukciókkal próbálták feltölteni a számlát. Ehhez az idei év megfelelő piaci körülményeket szolgáltatott, ám nem lehet tudni, milyen feltételek és befektetői hangulat lesz 2015 első heteiben. 

Visszatérve a friss jegybanki statisztikához, a kormányzati betétállomány 1347,6 milliárdnyi forint és 369,4 milliárdnyi devizabetétből tevődik össze. Előbbi csökkenését utóbbi 72 milliárdos növekedése ellensúlyozta.

A szerdán publikált mérlegből kiderül még, hogy a készpénzállomány lényegében stagnálással felérő mértékben (0,2 százalékkal) mérséklődött egy hónap alatt, ám az éves bázisú változás továbbra jelentős (17,8 százalékos) növekedésről árulkodik. A Növekedési Hitelprogrammal összefüggésben pedig a belföldi hitelállomány is folytatta a május óta tartó bővülő trendet; most egy hónap alatt 38,2 milliárddal 938,7-re emelkedett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!