A Képviselőház Európa ügyi bizottsága előtt a kancellár kijelentette, hogy a "fűnyíróelv" alkalmazása a görög kötvények értékleírására "azokat az országokat is az EFSF mentőcsomag igénybevételére kényszerítené, amelyek egyébként még képesek lennének saját erejükből finanszírozni adósságukat".
"Ez egy olyan helyzetet teremtene, amelyben - Németország kivételével - számos ország képtelen lenne bankjait feltőkésíteni anélkül, hogy piaci támadásnak tenné ki magát. Olyan lavinát okoznánk ezzel, amiért nem szeretnék felelősséget vállalni" - mondta Angela Merkel.
Angela Merkel üdvözölte, hogy a görög parlament bizalmat szavazott a kormánynak és ezáltal felhatalmazást adott számára az újabb takarékossági és bevételnövelő intézkedések végrehajtására. "Ez egy nagyon fontos lépés volt" - fogalmazott.
A kancellár megerősítette, hogy szükségesnek tartja magánbefektetők részvételét a görög adósságtörlesztési terhek enyhítésében, erre azonban kizárólag csak önkéntes alapon kerülhet sor. A kereteket azonban úgy kell kialakítani, hogy a hozzájárulás "egy meghatározott összegben számszerűsíthető legyen".
A hitelminősítők besorolás rontásairól szólva Angela Merkel így fogalmazott: "senki nem kényszerít bennünket arra, hogy elfogadjuk értékelésüket". Az IMF-nek és a politikának megvan a maga helyzetértékelése. Az IMF képes felmérni mikor van szó fizetésképtelenségről, mikor kerül sor "hitel eseményre", illetve mikor kell magánbefektetőket is bevonni a tehervállalásba.
Merkel szerint Görögországnak az eddiginél intenzívebb privatizációs pályára kell állnia és növelnie kell adóbevételeit is.
MTI