Előző hónapban arról számoltunk be, hogy régen fogyott ilyen jól a rekorddrága lakáshitel. A jegybank statisztikái szerint azonban a június még az ötödik hónapon is túltett, hiszen tovább emelkedett az újonnan felvett lakossági lakáshitelek összege. 600 millióval többet, 14,2 milliárd forint értékben vettek fel ugyanis a háztartások, ami annyira nem is meglepő, hiszen több tényező is segíti a lakáshitelezés fellendülésének lassú megindulását. Az egyik legfőbb meghatározó tényező a kamattámogatott hitelek térhódítása volt, aminek eredményeként immár negyedik hónapja közöl a jegybank a korábbinál nagyobb hitelfelvételt.
A fordulat közelségéről egyébként már június végén beszámolt a Duna House: akkor úgy fogalmaztak, érdemi változás történt májusban és júniusban is. Most már azt is tudjuk, hogy nemcsak a májusi jegybanki statisztika igazolta vissza az általuk tapasztaltakat, de a hatodik havi is.
Pedig ha más szemszögből nézzük, a termékek még mindig nem nevezhetők igazán olcsónak - hiába az alapkamatcsökkentések révén fokozatosan mérséklődő árazás - hiszen a 3 havi BUBOR júniusi záróértéke 4,2 százalék volt, ami azt jelenti, hogy 4,33 százalékos a bankközi kamatfelár a lakáshiteleken.
Ám ennek ellenére mégis rekordmélységet jelentenek a friss számok. A jegybanki alapkamatcsökkentés első hónapjában, tavaly augusztusban még 11,12 százalék volt az átlagos évesített kamatláb a lakáscélú hitelek esetében, idén júniusra pedig már 8,55 százalékot közölt a jegybank, aminél alacsonyabbra 2003-ig visszamenőleg még sosem volt példa.
Hasonló trendet mutat az átlagos hitelköltség mutató is (THM), mely a májusi 9,96 százalékról 9,6 százalékra mérséklődött tovább, aminél alacsonyabbra eddig még szintén nem volt példa 2001 óta.
Még azért nincs vége....
Tekintve, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem állt le igazán a kamatcsökkentési ciklusával, mindössze a kamatvágások mértéke változhat, a bankok is követni fogják a változásokat, ahogy eddig is tették. A PSZÁF adatbázis alapján vizsgált termékek többségében július hónapra is - akár jelentősebb - kamatcsökkentésekkel találkoztunk. Az OTP azonban még mindig nem vágott annyit, hogy sikerüljön beérnie a versenytársakat, hiszen az eszközölt módosítások után is a legdrágább, még mindig 10 százalék feletti THM-mel kínálja a piaci kamatozású hiteltermékét. Eközben például a Raiffeisen, vagy az Unicredit már 9 százalék alatti konstrukciót is elérhető tesz a lakáscélú hitelnél.
Nincs ez másként a szabadfelhasználású hitelek esetében sem, bár ebben az esetben jóval nagyobb a szórás a piacon, hiszen míg az OTP 13,69 százalék mellett teszi elérhetővé a konstrukciót, addig a Raiffeisen már 9 százalék alatt is kínál ilyen hitelt az ügyfeleinek.
mfor.hu