4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elkezdtük a tárgyalást, két héten belül megállapodunk - mondta Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke az MTI-nek csütörtökön, miután találkozott Matolcsy Györggyel.

A bankszövetség a miniszterelnök által kedden bejelentett "bankadóról" tárgyalt a nemzetgazdasági miniszterrel. Erdei Tamás részleteket nem árult el. A jegybank szakértői szinten részt vett a csütörtöki megbeszélésen - erősítette meg az MTI-nek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sajtóosztálya.

Az MNB szerdán jelentette be részvételi szándékát a pénzügyi adóról szóló tárgyalásokon, hogy feltehesse kérdéseit, és ismertethesse szakmai álláspontját. A jegybank elemzést készít arról, hogy a tervezett intézkedések hogyan érintik a pénzügyi közvetítő rendszert, és milyen hatással lehetnek a reálgazdasági folyamatokra.

A kormány akcióterve szerint a bankoknak, biztosítóknak és pénzügyi vállalkozásoknak az idén a 2010-es költségvetésben tervezett 13 milliárd forint helyett 200 milliárd forintot kellene befizetniük az államkasszába. Az adóról egyelőre annyit lehet tudni, hogy három évre vezetnék be, s a részletek kidolgozásába bevonják a szakma képviselőit is. Az még nem ismert, hogy az elvonás hogyan oszlik meg a bankok, biztosítók és pénzügyi vállalkozások között, illetve az egyes pénzügyi szegmenseken belül a különböző piaci szereplők között.

A 2005-2006-ra kivetett bankadónál például az érintett cégek választhattak, hogy 8 százalék többlet társasági adót fizetnek, vagy a kamatkülönbözet 6 százalékát róják le banki különadó címen. Az adóalap megválasztásának azért van nagy jelentősége, mert az egyes társaságok terhelésének mértéke jelentősen különbözhet attól függően, hogy a például a nyereség vagy a piaci részesedés alapján "dobják szét" a terhet. Van ugyanis, akinek az egyik, s van, akinek a másik adóalap a kevésbé hátrányos.

Az első banki különadó bevezetésekor egyébként a kívánt összeg beszedésének módjaként felmerült az állam általi kötvénykibocsátás lehetősége is - az állam ez esetben árfolyamnyereség formájában jutott volna bevételhez -, de a konstrukció - például a jegyzési arányok alapjának - kidolgozásához - nem állt elegendő idő rendelkezésre. Felmerült a kötelező tartalék megadóztatásának ötlete is, ami akkori információk szerint a jegybankelnök ellenállásán bukott meg. Az adómentes céltartalékolás lehetőségének megszüntetését prudenciális okokból vetették el.

A bankszövetség elnökének azon bejelentése, hogy két héten belül megállapodhatnak a kormányzattal, arra utal, hogy nem állnak olyan messze egymástól az elképzelések, vagy pedig sikerült a bankoknak meggyőző érveket felsorakoztatniuk saját javaslataik mellett. Erdei Tamás mindenesetre kedden még "gigantikus" méretű terhelésnek nevezte a  pénzügyi szektor egy részétől idén elvonni tervezett 200 milliárd forintot. Főleg, hogy erre egy olyan időszakban kerülne sor, amikor a bankok egyébként is komoly nehézségekkel küzdenek a meglévő portfólióval kapcsolatos veszteségek elszámolása miatt.

Az MTI-nek nyilatkozva felhívta a figyelmet arra: egy ilyen nagyságrendű elvonás jelentősen megnehezíti a bankok helyzetét, s befolyásolja tőkehelyzetüket is; olyan mértékű terhelést jelent, hogy az is elképzelhető, jó néhány pénzintézet veszteséges lesz az idén. A bankok hitelaktivitását csökkenteni fogja, ami megnehezíti a reálszféra hitelhez jutását, s meg fog jelenni a hitelek árában is. Vagyis nemcsak a bankrendszernek okoz károkat, hanem a reálgazdaságnak is.

Erdei Tamás az MTI-nek korábban elmondta: "díjazzák", hogy a miniszterelnök az akciótervet ismertető beszédében hangsúlyozta, hogy az intézkedés nem a bankok ellen irányul, s nem akarnak teret engedni egy bankellenes hangulatnak.

Nyugtatólag hathatott Kármán András, a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkárának csütörtöki tájékoztatója is, ugyanis a bankadóról szólva hangsúlyozta: arra törekszenek, hogy az ne veszélyeztesse a pénzügyi rendszer stabilitását és a bankok hitelezési aktivitását.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!