A közlemény idézi Kovács Zsoltnak, az ING Biztosító elnök-vezérigazgatójának a véleményét: Magyarország is a közvetítők képzésében és abban érdekelt, hogy az ügyfelek hosszú távú érdeke legyen az első a termékek értékesítésekor.
Az elemzés megállapítása szerint jelenleg a termékgazda bankok, illetve biztosítók fizetik a közvetítők, tanácsadók jutalékait, így annak összege, és fizetési módja nem ismert az ügyfelek előtt. A brit törvényjavaslat azzal indokolja a jutalékfizetés ügyfélre terhelését, hogy ezzel eltűnnének a bujtatott jutalékok, azok piactorzító hatásaival együtt.
A brit intézkedés egyik indoka, hogy az elmúlt években számos alkalommal derült ki pénzügyi közvetítőkről vagy tanácsadókról, hogy ügyfeleiknek - a kiugró jutalék reményében - az ügyfél hosszú távú érdekeit figyelmen kívül hagyva ajánlottak termékeket.
Ez utóbbi sem egyedi jelenség, így az EU-ban napirenden van a közvetítők képzése. Például Németországban a 300 ezer biztosításközvetítő kétharmadának nincs semmilyen szakirányú végzettsége, illetve képzettsége. Ausztriában 40 órás szakirányú oktatáshoz kötnék a tevékenységi engedély kiadását, majd rendszeres továbbképzés lenne az engedély megtartásának a feltétele.
A felmérés szerint Magyarországon az életbiztosítások közel 80 százalékát adják el közvetítők. Szlovákiában, Nagy-Britanniában és Hollandiában az arány 90 százalék körüli. Ugyanakkor a skála másik végén álló Olaszországban és Portugáliában az arány 10 százalék. Ott inkább a bankokban vásárolnak életbiztosítást az emberek.
MTI