3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kedden új fejezet kezdődött az Orbán-kormány gazdaságpolitikájában. Az extraprofit után jöhet a direktveszteségek időszaka?

Kedden a kormány benyújtotta azt a törvénymódosító javaslatot, mely az elmúlt években sokszor unortodox jelzővel illetett gazdaságpolitika szokatlan folyamatába tökéletesen illik. Annak elfogadása esetén ugyanis ha egy cég két évig veszteséget termelt, a működését azonnal meg kell szüntetni. Igaz, ez csak a nagy cégekre vonatkozik. És igaz az is, hogy csak azokra, melyek napi fogyasztási cikkek árusításával foglalkoznak.

A kormány szerint ezek a nagy, többségében külföldi illetőségű multicégek a bolti árak alacsonyan tartásával szánt szándékkal termelnek veszteséget. Mert megtehetik. Mert ők elbírják, szemben a kisebb vállalkozásokkal. Akik majd, ha lehúzzák a rolót, a "multidémon" azonnal lecsap és tovább terjeszkedik. Rendben, a piaci magatartásban van némi ráció, hiszen mégis mi mást várhatnánk egy vállalkozástól, melynek a terjeszkedés, a fejlődés és a bővülés a szándéka. Nem teszik ezt másként a kisebb cégek sem, csak épp kicsiben. Ám a már-már, burkoltan szándékosnak nevezett veszteségtermelés úgy érzem, kicsit sántít. Ez ugyanis senkinek sem érdeke, hiszen a Spar, a Tesco és az összes többi sem azért ruházott be kis hazánkban sok milliárd forintokat, hogy éveken keresztül mínuszokat termeljen. Ez nem jó sem az itteni menedzsmentnek, dolgozóknak, sem pedig a külföldi anyavállalatnak.

"A tőkeerős üzletláncok megengedhetik maguknak, hogy az árak lenyomása érdekében akár több évig is veszteséget termeljenek..." - részlet a törvényjavaslat indoklásából.

A mostani törvényjavaslattal a kormány tehát lényegében megteremtette a direktveszteség fogalmát, ami az extraprofit után újabb fejezetét jelenti a képzeletbeli "orbáni" unortodox közgazdaságnak. Az extraprofit is már olyan fogalom volt, mely hivatalosan nem létezik, a kormány azonban küzdött ellene. Most már azonban a direktveszteségeket sem tűrik meg Orbánék, igaz, teljesen más szektorokról beszélünk. 

Mi az üzenet? Ha nem termelőcég vagy - ezek ugyanis a tapasztalatok alapján a jelenkor érintethetetlenjei -, akkor óvatosan kell nyereségre hajtani, még véletlenül sem lehet azt túlzott mértékben megbecsülni, netán "irreálisan magas" profitot termelni, jelentsen ez utóbbi bármit is. Ugyanakkor már a "túl sokáig" (2 évig) tartó veszteséges működés is bezárással lesz büntetendő. Igaz, ez utóbbi egyelőre csak egy bizonyos szektor "nagyhalait" veszélyezteti, ám, ha beválik a törvénybe foglalt fenyegetés, ki tudja, mikor találja meg a kormány azt az újabb területet, ahol szükséges ezt bevetni annak érdekében, hogy a szektor más szereplőit helyzetbe hozzák. 

Bennem így a végén már csak az a kérdés merül fel, hogy piacba történő ilyen szokatlan beavatkozások lázában vajon melyik lesz az az ágazat, ahol a harmadik Orbán-kormány elegyíti az extraprofitot a direktveszteséggel? Melyik lesz az a "szerencsés" terület, ahol nem szabad sem extraprofitot, sem pedig "szándékosan" veszteséget termelni?

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!