4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen romlik a magyar pénzintézetek portfóliójának minősége, azonban ez még kezelhető a cégek számára – hangzott el a jegybank szerdai sajtóbeszélgetésén. Az előrejelzés szerint idén a korábban vártnál magasabb lehet a szektor profitja.

"A magyar gazdaság várhatóan még jövőre is visszaesik, a legnagyobb kockázat most már a hitelezés visszaesése és a portfólióromlás lehet a bankok esetében" – mondta el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdai sajtótájékoztatóján Tabák Péter, az MNB pénzügyi stabilitásért felelős szakembere. Szerinte a stressztesztek azt mutatják, hogy a magyar bankok még a jelenleginél kedvezőtlenebb makrogazdasági körülmények között is ellenállók lennének.

Ugyanakkor arra felhívják a figyelmet a jegybank szakemberei, hogy folyamatosan figyelni kell a kockázatokat, melyek elsősorban a jelenlegi javuló hangulat törékenységéből adódnak.

Megduplázódtak a hitelezési veszteségek

A szerdán megjelent MNB-elemzés rámutat arra, hogy az idei első félévben közel megduplázódtak a bankok hitelezési veszteségei: a nem pénzügyi vállalatok esetében a decemberi 1,23 százalékról 2 százalékra emelkedett a veszteségek aránya, míg a háztartások esetében 1,05 százalékról 2 százalékra nőtt ez a mutató. 

"Ez összesen 188 milliárd forintos hitelezési veszteséget jelentett a bankrendszer számára, az év első hat hónapjában ennyi céltartalékot képeztek a pénzintézetek" – vázolta fel a helyzetet Nagy Márton, az MNB szakértője.

A bankok általában a 90 napon túli késedelmes fizetések arányát tüntetik fel eredményükben, azonban az MNB szerint ez nem feltétlenül jelzi megfelelően a portfólió minőségét.

"Ha a bankok a rossz hiteleket azonnal eladják, akkor ez nem jelenik meg az arányban, viszont az eredményben igen, mert az eladáskor megjelenik a veszteség. Éppen ezért elsősorban a bankok hitelezési vesztesége a fontos, mivel ez a ténylegesen megfogható veszteség” – magyarázta Nagy Márton.

A hitel/betét mutatóban viszont jól teljesítettek a magyar bankok: az év elején tapasztalt 160 százalékról 145 százalékra csökkent ez az arány. "Szükségszerű volt az alkalmazkodás, hiszen az elmúlt években jelentősen emelkedett a háztartások eladósodottsága" – hangsúlyozta Nagy Márton. A jegybank szakértője szerint mérsékeltebb ütemben ugyan, de tovább fog csökkenni az arány.

A háztartások esetében jövőre már csökkenhet a veszteség

Az MNB előrejelzése szerint idén év végéig a vállalatok esetében 2,95 százalékra, a háztartásoknál pedig 3,1 százalékra nőhetnek a bankok hitelezési veszteségei. 2010 végéig viszont a háztartások esetében már 2,9 százalékra mérséklődhetnek a veszteségek a portfólió arányában, a vállalatoknál viszont további emelkedést várnak.

"A háztartások esetében a forint erősödése és a bankok gyakorlata segíthet. A magyar deviza most jelentősen erősebb, mint áprilisban, a legutóbbi jelentés készítésekor, a gyakorlat pedig azt mutatja, hogy a háztartások esetében sokkal erősebb trend a hitelek átstrukturálása" – vázolta fel Nagy Márton. Éppen ezért arra számítanak, hogy a háztartási hitelek esetében jövőre már javulás lesz megfigyelhető.

A vállalatokhoz kihelyezett hitelek esetében egyelőre bizonytalan a jövő, azonban ha beigazolódik a jegybank makropályája, akkor 2011-ben már ott is javulás lehet. "Az persze a bankoktól is függ, mikor teszik be ezeket a veszteségeket az eredményükbe" – hangsúlyozta Nagy Márton.

Azért a profitot nem kell félteni


Az első félév legnagyobb pozitív meglepetése, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben is jól teljesít a magyar bankrendszer, a profit majdnem eléri az egy évvel ezelőtti szintet – hangzott el a sajtótájékoztatón.

"Áprilisban azt gondoltuk, hogy idén 100-200 milliárd forint lehet a bankrendszer nyeresége, sőt, extrém esetben veszteséget is elképzelhetőnek tartottunk. Mostanra úgy véljük, hogy ennek a sávnak a felső részében lehet az év végén a profit, sőt, akár a 200 milliárdot is meghaladhatja" – jósolta az MNB szakembere.

Nagy Márton szerint ez jó jel, mivel a nyereség jelentős réséből tőke lesz, ez pedig javítja a cégek tőkemegfelelési mutatóját. Idén az első félévben 12 százalék felett volt ez a mutató, és a jelentés készítői szerint 2010 végéig is 11 százalék felett maradhat a bankrendszer átlagában.

A szakértők szerint a vártnál jobb profitok részben az állampapírpiacon tapasztalt magas hozamoknak voltak köszönhetők. Azonban ezzel csak ellensúlyozták korábbi veszteségeiket a bankok, ugyanis az elmúlt években az alacsony hozamokon sokat buktak.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!