Az S&P a korábbi "A"-ról "AA-"-ra javította a hosszú távú külföldi devizaadósi besorolását, míg hosszú távú koronaadósi minősítését "A+"-ról "AA"-ra emelte. Valamennyi osztályzat stabil kilátásokkal párosul. A szervezet elsősorban új módszertanára hivatkozott a döntés közlésekor, amely a gazdasági tényezők mellett nagyobb hangsúly fektet a központi kormányzat politikai és gazdasági helyzetére.
Az S&P szerint a cseh gazdaság kiegyensúlyozott, és vezetői körültekintően irányítják: alacsony a külső eladósodottság, a bankszektornak minimális kitettsége van külföldi devizanemekben, továbbá a nagyrészt független jegybank mind a kamatszinteket, mind az inflációt rendkívül alacsony szinten tartja.
A hitelminősítő kiemeli, hogy döntésükhöz hozzájárult az a várakozás, hogy elfogadják és végrehajtják a társadalombiztosítási rendszer reformját, amely csökkenti az idősödő lakossághoz köthető kiadásokat.
Az S&P szerint a cseh gazdaság kicsi, versenyképes és nyitott, növekedési kilátásai pedig szorosan összefüggenek a külső kereslettel. A szervezet kiemeli, hogy módszertana szerint az olyan országok, amelyek arányait tekintve nagyobb saját valutában denominált adóssággal rendelkeznek, illetve jelentős monetáris rugalmassággal bírnak jobban ellenállnak a kötvénypiaci változásoknak.
A válság előtti, önmérsékletet tanúsító költségvetési politika miatt viszonylag alacsony, a GDP 38,5 százalékán áll az államadósság szintje, az adósságpálya pedig kedvező - értékel közleményében az S&P. A szervezet számításai szerint ez a mutató 2014-ben 45 százalékon tetőzhet, utána fokozatosan csökken.
A hitelminősítő tájékoztatása szerint a stabil kilátások a kormány hitelességét tükrözik. Az osztályzat javítására akkor kerülhet sor, ha csökken Csehország külső finanszírozási igénye. Ezzel szemben negatív besorolási változásokat hozhat, ha a társadalombiztosítási reform nem valósul meg, ha a közpénzügyek helyzete romlik, illetve, ha a 2014. évi választások után hivatalba lépő kormány visszavonja a korábban elfogadott reformintézkedéseket.
A döntés hatására erősödött a cseh korona az euróval szemben. A döntést megelőző 24,479 korona helyett 24,324 koronán jegyezték délután fél öt körül az eurót a bankközi devizapiacon.
MTI