2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyáltalán nem hízelgő hazánk számára a friss statisztika a szegénység és társadalmi kirekesztettséggel fenyegetett gyerekek számáról. Igaz, ha kell, a kormányzati szócső megfoghatja még ezt is a jó oldaláról.

2015-ben minden harmadik 17 évnél fiatalabb gyermek volt hazánkban a szegénység és társadalmi kirekesztődés által fenyegetve, vagyis 36,1 százalékuk - derül ki az Eurostat legfrissebb adataiból.

Ez nemcsak önmagában elkeserítő adat, hanem uniós viszonylatban is, hiszen a fiatalok helyzete mindössze 3 országban rosszabb ennél:

  • Görögországban, 37,8 százalékkal,
  • Bulgáriában 43,7,
  • és Romániában 46,8 százalékkal.

Ráadásul, ha a visegrádi országokat nézzük, akkor is jókora lemaradással állunk a mini rangsor végén:

  • Lengyelországban a gyerekek 26,6,
  • Szlovákiában 24,9,
  • Csehországban pedig csupán 18,5 százaléka fenyegetett.

Utóbbi ország nem áll messze az élvonaltól sem, hiszen Svédországban a legalacsonyabb a szegénységgel és társadalmi kirekesztődéssel fenyegetett gyermekek aránya, 14 százalék. Mögötte a dobogón még Finnország szerepel 14,9 és Dánia 15,7 százalékkal.

Az adatok egyáltalán nem adnak okot örömre, főleg akkor nem, ha ezt összevetjük a kormány által különböző formákban többször is megemlített csökkenő szegénységgel. Noha 2010-hez képest az Eurostat adatai alátámasztják a kormány mondatait, ennek ellenére nem sikerült sokat előrébb lépni és előkelőbb helyet elfoglalni a rangsorban.

2010-ben a 17 évnél fiatalabbak körében 38,7 százalékos volt az arány, vagyis 5 év alatt 2,6 százalékpontos javulás következett be. Ez a változás hiába a hetedik legnagyobb, ugyanott állunk, ahol 2010-ben. Akkor is ugyanúgy mindössze 3 országban volt rosszabb a gyermekek helyzete:

  • Lettországban 42,2,
  • Romániában 48,1
  • és Bulgáriában 49,8 százalékkal.

A változás annyi, hogy a 2009-es válság után Görögországban rengeteget romlott a gazdasági helyzet, ebből fakadóan a lakosság körülményei is, így nem meglepő, hogy 9,1 százalékponttal növekedett a veszélyeztetett gyermekek aránya. Ezzel mögénk kerültek a rangsorban felváltva Lettország helyét, ahol viszont a legnagyobb mértékű javulás mutatkozott, 10,9 százalékpontos, vagyis 2015-ben a gyerekek 31,3 százaléka volt érintett.

Érdemes megemlíteni még a Bulgáriában és Lengyelországban bekövetkezett változást, hiszen előbbi esetben 6,1, a lengyeleknél pedig 4,2 százalékponttal javult az arány.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!