3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tárgyalásokat folytat a washingtoni Fehér Házzal arról, hogy jövőre megválna tisztségétől, hogy a Világbank elnöke legyen - értesült az ügyet ismerő tisztségviselőktől a Reuters brit hírügynökség. A Fehér Ház és az amerikai külügyminisztérium cáfolta a hírt, de az ügy ismerői ezt követően megerősítették az értesülés helytállóságát.

Bill Clinton korábbi demokrata párti elnök felesége, Barack Obama hivatalban lévő elnök egykori vetélytársa a külügyminiszteri tisztségbe 2009 elején történt beiktatása után hamarosan az Obama-kormányzat egyik legbefolyásosabb tagjává vált, de már nyilvánosan jelezte, hogy (Obama újraválasztása esetén) nem akar újabb négy évig külügyminiszter lenni.

Néhány tisztségviselő név nélkül úgy nyilatkozott, hogy az amerikai külügyminiszter érdeklődik a Világbank elnöki tisztsége iránt, amennyiben annak jelenlegi birtokosa, az amerikai Robert Zoellick megbízatása végén, 2012 közepén távozna az ENSZ szakosított intézményének éléről.

A Clintont jól ismerő egyik tisztségviselő elmondta, hogy az amerikai külügyminiszter szeretné megszerezni a Világbank elnöki tisztségét, amit egy másik tisztségviselő megerősített. Egy harmadik tisztségviselő pedig hozzátette: Obama már támogatásáról biztosította Clinton "szerepváltását".

Egyelőre nem tudni, hogy az amerikai elnök hivatalosan is beleegyezett-e Clinton jelölésébe. A Világbank elnökét formálisan a szervezet 187 tagállama választja meg.

A Fehér Ház cáfolta az értesülést. Jay Carney fehér házi szóvivő "teljesen tévesnek" nevezte a hírt.

Philippe Reines, Clinton szóvivője is cáfolta, hogy az amerikai külügyminiszter a Világbank elnöke szeretne lenni, illetve erről tárgyalt volna a Fehér Házzal vagy elfogadná a tisztséget.

Az ügy ismerői azonban, miután értesítették őket a fehér házi és külügyminisztériumi cáfolatokról, ismét megerősítették az értesülés helytállóságát a Reuters hírügynökségnek.

Az állítólagos tárgyalások kiszivárgása árthat Clinton külügyminiszteri tevékenységének, ha hátralévő hivatali idejében "béna kacsaként" tekintenek rá. A megbeszélések időzítése azonban nem szokatlan, tekintve, hogy az Egyesült Államok azt fontolgatja, támogassa-e a Világbank testvérszervezete, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatói tisztségére pályázó Christine Lagarde francia pénzügyminisztert.

Az IMF vezetője eddig mindig európai, a Világbanké pedig amerikai volt. A fejlődő országok mostanában vehemensen támadják ezt a gyakorlatot. Az Egyesült Államok nyilvánosan még nem biztosította támogatásáról Lagarde IMF-vezérigazgatói jelölését, bár sokan erre számítanak.

Az IMF-et és a Világbankot még soha nem vezette nő.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!