4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első két negyedévben összesen 1944 fedezeti lakóingatlantól kényszerültek megválni a bajba jutott adósok. Ennek 72 százalékát az Eszközkezelő vásárolta meg. A harmadik negyedévben 3898 ingatlant adhatnak el.

2012 tavasza óta negyedévente teszi közzé a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a kényszerértékesítésre kijelölhető ingatlanokra vonatkozó statisztikáját, melyet ezentúl az értékesített ingatlanok számával is kiegészített. 

Idén majdnem 2000-en veszítették el az otthonukat

A PSZÁF statisztikájának újdonsága, hogy az értékesített ingatlanokra vonatkozó statisztikát is tartalmaz. Ez alapján idén összesen 1944-en veszítették el az otthonukat, ebből 675-en az első, és 1269-en a második negyedévben.

Az adatokat nézve szembetűnő, hogy úgy tűnik, beindult a Nemzeti Eszközkezelő (NET), hiszen a legtöbb ingatlant ők vették meg a bajba került adósoktól. A második negyedévben értékesített ingatlanok közel 72 százaléka (912 ingatlan) kötődik a NET-hez, és "csak" 23,5 százalék (299 ingatlan) az, amit az adós maga értékesített, a fennmaradó 4,5 százalék pedig banki értékesítés. Ám, ha megyékre lebontva nézzük a számokat, látható, hogy három megyében pont fordított a trend, vagyis több esetben az adós maga értékesített, mint amennyi esetben volt vásárló a NET: Budapesten, Győr-Moson-Sopron megyében, illetve a főváros nélküli Pest megyében, ami összefüggésben lehet azzal is, hogy az ingatlanpiaci kereslet itt tekinthető a "legegészségesebbnek", és minden bizonnyal magasabb áron tudja eladni az adós az ingatlanát saját maga.

A legrosszabb a helyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol a legtöbb, 161 fedezeti ingatlan kényszerült értékesítésre, melynek döntő részét, vagyis 89 százalékát vette meg az Eszközkezelő. Ám ha ezt az arányt nézzük, még ennél is nagyobb főszereplő volt a NET Nógrád megyében, ahol az eladott 60 ingatlan 97 százalékát vették meg, Borsodban pedig a 123 értékesített ingatlan 91 százaléka került az Eszközkezelőhöz.

A legkevesebb ingatlant kényszerültek eladni Zala, Vas és Tolna megyében, sorrendben 16, 18, illetve 24 érintett ingatlanról van szó.

3898 otthon van veszélyben

2011 júliusától a kormány kvótarendszert vezetett be, hogy a bedőlő hitelek miatt korlátot szabjanak egy esetleges elinduló nagyobb mennyiségű értékesítési hullámnak. Ez túlkínálatot és jelentős áresést eredményezett volna a lakáspiacon. A kvótarendszert lépcsősen alakították ki, vagyis 2011-ben a fedezeti ingatlanállomány 2 százalékát lehetett kijelölni, 2012-ben 3, idén 4, 2014-ben pedig 5 százalékát lehet.

A kvóta alapját így a harmadik negyedévben 117 335 ingatlan jelenti, ami közel 2000-rel több az előző negyedévinél - vagyis ennyi a 90 napon túli fizetési késedelembe esett hitelek mögötti ingatlanok száma. A kijelölhető ingatlanok száma viszont érdemben nem változott: 5202 után július-szeptemberben 5290 ingatlan lehet a maximum. Ennek ellenére a legfrissebb adat emelkedő ingatlanszámról árulkodik, melyet kényszerértékesítésre jelöltek. A második negyedévi 3752 után 3898 ez a szám, ami 74 százalékos - a korábbi időszakhoz képest emelkedő - kvóta kihasználtságot is jelent. A kvótarendszer bevezetése óta ezzel együtt már 24 810 ingatlant jelöltek kényszerértékesítésre.

A kvóta kihasználtsága jelentősebben emelkedett Hajdú-Bihar megye esetében, hiszen a második negyedévi 77 százalék 81-re ugrott, amivel az általunk az adatok alapján összerakott rangsor élére is kerültek. A rangsor legvégén áll Zala és Tolna megye a kvóta kihasználtságot illetően, ugyanakkor javult Vas megye adata, hiszen míg korábban 67 százalékos volt a kihasználtság, addig most 64-et közölt a PSZÁF.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!