3p

3 hónappal ezelőtt egyszer már megpróbálták a fővárosi közgyűlés elé vinni a Bálna eladását, a javaslatot azonban visszavonták. Jövő hét szerdán viszont újra tárgyalhatják.

Szeptember 27-én ülésezik következő alkalommal a fővárosi közgyűlés, melynek előterjesztései között egy régi ismerős cím is szerepel, nevezetesen a "Javaslat a Bálna Budapest Kereskedelmi és Kulturális Központ nyílt pályázati eljárás keretében történő értékesítésére". A témát a június 14-i ülésre egyszer már beterjesztették, ám azt végül Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes visszavonta.

A korábbi előterjesztéshez képest most egy jóval részletesebb és komplexebb anyag kerül a közgyűlés elé, a lényeg azonban nem változott. Nyílt eljárás során minimum 11 milliárd forintért adná el a főváros a Bálnát, a hozzá kapcsolódó ingóságok árát pedig 6 millió forintra teszik.

Ha sikerült elfogadni Bagdy Gábor előterjesztését jövő héten, akkor a következő menetrend várható:

  • november 15-én délig lehet megvenni a dokumentációt (3 millió forint+áfáért),
  • legkésőbb december 11-ig megválaszolják a felmerülő kérdéseket,
  • december 15-én bontják fel a beérkezett ajánlatokat,
  • a hiánypótlást 2018. január 5-én 10 óráig lehet megtenni,
  • februári ülésén határozhat a közgyűlés a vevő kijelöléséről,
  • és várhatóan 2018. márciusában köthetik meg a szerződést.
(Fotó: MTI)

Miért akarja eladni a főváros?

Az előterjesztés szerint a Bálna nyitása után kiderült, hogy önkormányzati keretek között nem lehet nyereségesen üzemeltetni, ami már önmagában kiváló ok lehet az értékesítésre. Másrészt az

"az elmúlt években tapasztalható ingatlanpiaci konjunktúra hatására fokozódó piaci érdeklődés mutatkozott a Bálna megvásárlása iránt. Ezen piaci érdeklődés kiváló alkalmat teremthet arra, hogy a Fővárosi Önkormányzat a közfunkció fenntartásának a piac által is vállalható kötelezettsége mellett értékesítse az ingatlant egy olyan befektető számára, aki az esetleges szinergiák felhasználásával hosszú távon is biztosítani képes a főváros számára emblematikus épület állagának fenntartását, az abban nyújtott közösségi szolgáltatások elérhetőségét."

Korábbi hírek szerint a Magyar Nemzeti Bank komoly vételi szándékkal rendelkezett: oktatási és pénzügyi központot szerettek volna itt kialakítani, itt kapott volna helyet a jegybank látogatóközpontja, egy pénztörténeti múzeum és a Budapest Corvinus Egyetem MNB tanszéke is. Tarlós azonban nem szeretné a Matolcsy vezette jegybanknak eladni az ingatlant, mivel zokon vette, hogy gazdasági miniszterként Matolcsy még megvétozta a BKV támogatását 2011-ben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!