A keddi 10 bázispontos kamatvágás indoklásának utolsó mondatait a korábbiaktól eltérően fogalmazták meg. Mindez azért különösen fontos, mert ezekből lehet következtetni a kamatcsökkentési ciklus folytatására. Ahogy arra több piaci elemző is számított, úgy tűnik, ezzel a mai lépéssel most vége a kamatvágásoknak, mivel elérték a kívánt jegybanki alapkamat-szintet. Viszont ha a mostaninál kedvezőbb nemzetközi piaci körülmények alakulnának ki, akkor még egy nagyon enyhe lazítás "beleférhet".
"A márciusi inflációs jelentés áttekintését követően úgy ítéli meg, hogy a magyar gazdaságot kihasználatlan kapacitások jellemzik és az infláció közép távon a céllal összhangban alakulhat. A negatív kibocsátási rés a monetáris politika horizontján fokozatosan záródik, így előretekintve a reálgazdaság dezinflációs hatása is mérséklődik. A Monetáris Tanács megítélése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet megnövekedett bizonytalansága mellett is maradt még némi mozgástér óvatos kamatcsökkentésre, azonban a megemelkedett bizonytalanság a korábbinál is kisebb kamatcsökkentést indokolt. Az eddig megvalósított jelentős mértékű kamatcsökkentésre tekintettel, az ország kockázati megítélésének alakulását is figyelembe véve a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján az alapkamat érdemben megközelítette azt a szintet, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja. A nemzetközi pénzpiaci környezet jelentős romlása esetén a Monetáris Tanács nem lát lehetőséget a kamatcsökkentési ciklus folytatására." - olvasható a jegybanki közleményben.
A nemzetközi környezetben hazánk helyzetét stabilnak látják
"Az elmúlt negyedévben a nemzetközi befektetői hangulat változékonyan alakult, ami a Fed eszközvásárlási programjának folytatódó lassításával, egyes feltörekvő országok sérülékenységének előtérbe kerülésével és az ukrán-orosz konfliktus kiéleződésével magyarázható. A hazai kockázati felárak érdemben nem változtak a decemberi inflációs jelentés megjelenése óta. A CDS-felár és a devizakötvények felára enyhén csökkent, a hosszú hozamok mérsékelten emelkedtek, míg az árfolyam jelentős ingadozás mellett gyengült. A főbb kockázati mutatók volatilitása nagyobb volt a megelőző negyedévekhez képest. Hazánk helyzete ugyanakkor más feltörekvő országokkal összehasonlítva fundamentálisan erős, sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány. A Monetáris Tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol".
Nagyon megvágták az inflációs prognózist
Két nap múlva, csütörtökön publikálja a jegybank az első negyedéves inflációs jelentését, melyből az inflációs és a GDP-prognózisukat már most közzétették. Ez alapján az látszik, hogy a decemberihez képest jócskán visszavették az idei inflációs előrejelzésüket a jegybanki szakemberek. Tavaly év végén ugyanis még 1,3 százalékot vetítettek az idei évre, ami mostanra 0,7-re mérséklődött. Csak emlékeztetőül, tavaly az éves átlagos infláció 1,7 százalék volt. 2015-re viszont a korábban jelzettnél nagyobb mértékben gyorsulhat a drágulás üteme, hiszen a 2,8 százalékos prognózist 3-ra módosították.
Az inflációval kapcsolatban az alábbi indoklást adták ki:
"A Monetáris Tanács megítélése szerint az infláció 2014-ben a 3 százalékos cél alatt maradhat, majd 2015-től a középtávú inflációs céllal összhangban alakulhat. az elmúlt hónapokban megfigyelt gyengébb árfolyam fokozatosan megjelenik a maginflációs tételek árazásában, ami az inflációs alapfolyamatok emelkedését vetíti előre. A folytatódó gazdasági fellendüléssel párhuzamosan a kapacitáskihasználtság fokozatosan javulhat. Ugyanakkor a hazai reálgazdaság felől érkező inflációs nyomás szempontjából releváns lakossági fogyasztás csak lassabb ütemben élénkülhet, így a reálgazdasági környezet csökkenő mértékben, de továbbra is dezinflációs hatású marad."
Jövőre kicsit jobban nőhet a gazdaságunk
A decemberi 2,4 százalékos 2015-re vonatkozó GDP-prognózist mostanra 2,5-re emelték a jegybanki szakemberek, miközben az idei év tekintetében változatlanul 2,1 százalékos növekedést vetítenek előre.
A magyarázatuk szerint a reálgazdaságot "fokozatos élénkülés jellemezte az elmúlt negyedévekben, az ágazatok széles körében nőtt a kibocsátás. Előretekintve a magyar gazdaság növekedése a korábbiaknál kiegyensúlyozottabb szerkezetben folytatódhat. A következő évek növekedésének egyik forrása az export élénkülése lehet, amit a külső konjunktúra erősödése mellett a termelésbe fokozatosan bekapcsolódó új autóipari kapacitások és a javuló versenyképesség is támogatnak."
mfor.hu