2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szeptembertől még többen kaptak esélyt arra, hogy piacképes végzettséget szerezzenek - a Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára ezzel kapcsolatban elmondta: az állam már nemcsak egy, hanem két OKJ-s szakma megszerzését is támogatja, ha a tanulmányokat az iskolarendszerben végzi a tanuló.

Odrobina László, az NGM szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára a hellokarrier.hu portálnak elmondta: aki a felsőoktatásban diplomázott, ám eddig OKJ-s szakképesítést nem szerzett, két szakmát tanulhat az iskolai rendszerű képzésben, teljesen ingyenesen, állami forrásból. Hozzátette: a tanfolyami keretekben szerzett OKJ-s végzettség nem számít bele a két ingyenes szakmába.

A helyettes államtitkár közölte: a képzés munka mellett, esti vagy levelező tagozaton végezhető el, az oktatás két évig tart.

Odrobina László kiemelte: a kormányintézkedés nem minden szakképesítésre vonatkozik, csak az OKJ-ban szereplő 650-ből mintegy 300-ra. Hozzáfűzte: nem lehet állami pénzen beiratkozni a jellemzően 100-300 ezer forint közötti összegbe kerülő OKJ-s tanfolyamokra sem, ahol fél-egy év alatt szerezhető meg ugyanaz a végzettség.

A helyettes államtitkár elmondta: aki nem estin, hanem nappali tagozaton végezné el az iskolarendszerű OKJ-t, az eddigi 21 éves kor helyett 25 éves korig jelentkezhet, ez a választási lehetőség általános érettségi után, sikertelen egyetemi felvételi esetén, az egyetemet, a főiskolát idő előtt elhagyóknak, frissdiplomásként sikertelen elhelyezkedés esetén áll fenn. Az első szakképesítés megszerzése során nappali tagozatnál jár a diákigazolvány, a családi pótlék 20 éves korig, sőt hiányszakma választása esetén ösztöndíj is.

Odrobina László kiemelte: a megyei fejlesztési és képzési bizottságok évente meghatározzák a helyi hiányszakmák listáját, amelyet kormányrendeletben tesznek közzé. Aki első szakképesítésként ilyen szakmát választ, havi 10-30 ezer forint közötti ösztöndíjat kap a tanulmányi eredmény függvényében - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a hiányszakmák listáját a tavalyi 10-ről 12 emelte a kormányzat, egy év múlva pedig várhatóan 20-ra növeli majd.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!