2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb makrogazdasági prognózis tetemes gazdasági lassulást vár Magyarország esetében.

Az OECD kedden publikált novemberi Economic Outlook kiadványa szerint a magyar gazdaság jövőre jelentős lassulást fog mutatni, hiszen az idei 3,3 százalékos GDP-növekedés 2,1-re mérséklődik 2015-ben. Ezzel ez a szervezet lett a legpesszimistább a magyar gazdasági teljesítmény jövőjét illetően, hiszen bár a 2015-ös lassulásban a jegybanktól kezdve Brüsszelen át a kormányig mindenki egyetért, annak mértékével kapcsolatban már megoszlanak a vélemények.

Konszenzussá téve az egyes prognózisokat, 2015-ben az idei 3,25 százalék után 2,45 százalékkal nőhet csak a magyar gazdaság, így az OECD 2,1 százalékos előrejelzése igencsak pesszimistának nevezhető. A szervezet indoklása szerint ennek oka a szigorodó hitelfelvételek mellett a bizonytalan üzleti befektetések, illetve a hamarosan véget érő fiskális ösztönzés. 2016-ra egyébként további lassulást, 1,7 százalékos növekedést jeleztek friss kiadványukban.

Ennek folyamányaként is az infláció 2016-ra eléri a 3 százalékot, ám, ami érdekesnek nevezhető, az az, hogy a prognózisuk szerint idén 0,1 százalékos defláció lesz az év átlagát tekintve. Ezzel szemben minden fontosabb intézmény és szerv 0,1 százalékot, illetve stagnáló árszintet vár 2014-re. A fogyasztói árindex 2015-ös mértékét tekintve ismerünk már rosszabb prognózist is a jegybank és Brüsszel jóvoltából, akik a 0,1 százalékos idei infláció után jövőre 2,5 százalékra ugró mutatót várnak. A költségvetési hiány az OECD szerint is marad 3 százalék alatt 2016-ig.

Az előrejelzés szerint az idei 13 százalékos bővülés után jövőre a beruházások már "csak" 3, azt követő évben pedig 2,3 százalékkal tudnak növekedni. A munkanélküliség terén azonban nem lehet okunk panaszra, hiszen az idei 7,8 százalék után jövőre 7,6-ra mérséklődő ráta 2016-ban is stagnálni fog.

Az OECD szerint egyébként középtávon különösen fontos a nem kereskedelmi szektorok számára versenybarát reformok meghozatala, ez a kulcsa ugyanis a beruházások és a termelékenység növekedésének. A javuló működési környezet ráadásul a bankok számára is nagyobb hitelezési potenciált teremtene.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!