A "jobb életért" elnevezéssel bevezetett mérőszám az első konkrét megvalósulása az úgynevezett Stiglitz-jelentésnek, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi szervezeteknek módosítani kellene a társadalmi haladást és a gazdasági teljesítményt mérő rendszereiket, amelyeket jelenleg szinte kizárólag a GDP határoz meg, s nem veszi eléggé figyelembe a társadalmi jólétet.
Nicolas Sarkozy francia elnök 2008 februárjában kérte fel Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdászt, hogy 21 világhírű tudóssal együtt vizsgálja meg: a gazdasági teljesítmény és a társadalmi haladás mérőszámai mennyire relevánsak és hogyan lehetnek azokat pontosítani. A bizottság másfél évvel később, 2009 szeptemberében Párizsban ismertette 12 ajánlását.
A Stiglitz-bizottság megfogalmazta, hogy szükség lenne olyan adatokra, amelyek az átlag mögötti szélsőségeket is mutatják a társadalmi jólét tekintetében, s nemcsak a termelést mérik.
Az OECD ennek szellemében egy olyan új mérőszámot vezet be fennállása ötvenedik évfordulóján - amelyet szerdán a tagállamok politikai vezetőinek köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek a jelenlétében ünnepelnek a szervezet párizsi székhelyén -, amely pontosabban jelzi azokat az adatokat, amelyek valóban fontosak az emberek számára - jelezte kedden Martine Durand, az OECD-nek a statisztikai jelentésekért felelős igazgatója.
Tájékoztatása szerint a következő 11 témakör adatait is vizsgálni fogják ezentúl: lakáshelyzet, jövedelem, munkahely, társadalmi kapcsolatok, oktatás, környezetvédelem, kormányzás, egészségügy, általános elégedettség, közbiztonság, a családi élet és a munka közötti egyensúly.
Az új mérőszám egyfajta "interaktív eszközként" a 34 tagállam állampolgárainak lehetőséget teremt arra, hogy a saját életük számára fontos kritériumok alapján is összehasonlítsák az országokat. Ezentúl a tagállamok azt is közölhetik majd, hogy minek a mérését tartják elsődlegesnek. Franciaországban például a munkahely és az egészségügy helyzete számít a legfontosabbnak - hangsúlyozta a szakember.
Az újfajta mérések alapján jobban meg lehet majd érteni, hogy az egyes tagállamokban nem vagy életkor szerint mi az, ami a legfontosabb az emberek számára - tette hozzá Anthony Gooch, a szervezet kommunikációs igazgatója. Véleménye szerint ennek az új mérésnek a segítéségével azt is meg lehet majd állapítani, hogy egyes területeken melyek a legjobb gyakorlatok, valamint az ilyen jellegű statisztikai adatgyűjtések a politikusoknak is segítenek jobban megértetni, hogy mely területeken küzdenek gondokkal.
MTI