3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rendkívüli találkozót tartanak július 3-án az euróövezeti országok pénzügyminiszterei (Eurogroup), hogy döntsenek a Görögországot támogató nemzetközi hitelcsomag újabb részletének felszabadításáról.

Ezt Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő, az Eurogroup elnöke jelentette be hétfőn Luxembourgban tartott sajtótájékoztatóján. Meggyőződését fejezte ki, hogy Görögország mindent megtesz annak érdekében, hogy teljesüljenek a 12 milliárd eurós hitelrészlet folyósításának feltételei.

Görög részről korábban azt jelezték, hogy a parlament június végén hozza meg a szükséges döntéseket. Az Eurogroup hétfő hajnalban úgy határozott, megvárja ezen határozatok megszületését a hitel felszabadításához.

Juncker és Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse a sajtótájékoztatón megerősítették azt is, hogy haladást értek el a miniszterek egy Görögországot segítő, következő többéves hitelprogram előkészítésében is.

Ennek egyik fő kérdése, hogy milyen módon kapcsolódjon be a magánszektor, amelynek hozzájárulásához mások mellett a fő hitelező Németország ragaszkodik.

Rehn közlése szerint az álláspontok az euróövezeten kívüli országok támogatásakor kidolgozott, úgynevezett bécsi kezdeményezés irányában tűnnek közeledni. E kezdeményezés keretében az érdekelt legnagyobb európai bankcsoportok önkéntes alapon vállalták, hogy az érintett országoknak az adósságait lejáratkor új hitelre váltják.

A sajtótájékoztatón Olli Rehn és Juncker is méltatták Írország és Portugália konszolidációs erőfeszítéseit, amelyekről az euróövezeti találkozón szintén szó esett. A biztos hangoztatta, hogy Dublin esetében a program teljes mértékben a terveknek megfelelően zajlik, beleértve a bankokra vonatkozó szerkezetváltási és újratőkésítési lépéseket is. Portugáliában pedig különösen biztatónak mondta, hogy az új kormány valamennyi pártja is elkötelezett a nemzetközi támogatású program lefolytatása mellett.

Kitért a biztos Luxembourgban arra a kockázatra is, hogy a görög válság az euróövezet más országaira is átterjedhet. Úgy vélte, ennek elkerülése érdekében is szükség van arra, hogy Görögország teljesítse a feltételeket, az EU pedig döntsön az Athénnak szánt következő hitelrészlet folyósításáról.

Jelen volt az uniós találkozón John Lipsky, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelenlegi első embere is. Sajtótájékoztatóján ő úgy vélekedett, hogy amennyiben a vezető magánbankokra negatív hatást gyakorol a görög válság, azzal nő a tovaterjedés veszélye.

Olli Rehn a sajtótájékoztatón megismételte azt a korábbi véleményét is, hogy az uniós tagországokban érzékelhető bizonyos reformálási fáradtság. Hangoztatta ugyanakkor annak fontosságát, hogy a tagállamok tovább haladjanak a szükséges reformok útján.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!