A GKI Gazdaságkutató Zrt. az Európai Unió támogatásával készített áprilisi felmérése szerint a GKI konjunktúraindex a márciusi mínusz 10,7 pont után áprilisban mínusz 9,1 pontra javult. Az üzleti bizalmi index pluszba fordult: 0,6 pont lett az előző havi mínusz 1,3 után, a fogyasztói bizalmi index pedig a márciusi mínusz 37,3 pontról mínusz 36,8 pontra javult.
Az elmúlt évek idősorai alapján az üzleti bizalmi index januárban mutatott hasonló értéket (0,5 pont), előtte 2001 júniusban (0,5 pont), míg a többi mutató rosszabb volt, kivéve az idei februári értéket. A fogyasztói bizalmi index tavaly áprilisban állt hasonló szinten, mínusz 37 ponton.
Az ipari bizalmi index értéke áprilisban folytatta az immár két éve tartó emelkedő trendet, s idei csúcsára jutott. A termelési szint és kilátások, valamint a rendelésállomány - ezen belül az exportrendelések - megítélése is javult, a készleteket pedig kisebbnek érezték a válaszolók. A kapacitáskihasználás 80 százalék fölé emelkedett. Az építőipari bizalmi index értéke áprilisban lényegében nem változott márciushoz képest. Az előző három hónap termelési színvonaláról és a rendelésállományról alkotott vélemény romlott, a foglalkoztatási hajlandóság viszont emelkedett.
A kereskedelmi bizalmi index két hónapos csökkenést követően most minimálisan emelkedett. A rendelésekre vonatkozó várakozások ugyan kissé tovább csökkentek, a készletszintet és az eladási pozíciót azonban enyhén javulónak érezték a válaszolók. A szolgáltatói várakozások kissé csökkentek áprilisban. Ebben az üzletmenet kedvezőtlen megítélése játszotta a fő szerepet, a várható forgalmat kissé optimistábban ítélték meg a válaszadók.
A foglalkoztatási szándék ágazatonként eltérő: az iparban stagnált, az építőiparban javult, a kereskedelemben és a szolgáltató szférában romlott, s növekedett a fogyasztók munkanélküliségtől való félelme is.
Az áremelési szándék a korábbinál mérsékeltebb, a fogyasztók inflációs várakozása azonban erősödött. A tervezett áremelés mértéke az iparban kisebb, köre viszont nagyobb lett. A kereskedelmi cégek esetében csökkent az áremelést tervezők aránya és az emelés várható mértéke is. A szolgáltatók körében is gyengült az áremelési szándék.
A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a márciusi zuhanás után a legtöbb ágazatban és a lakosság körében is kissé javult, az építőiparban azonban számottevően tovább romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index értéke áprilisban minimálisan, a statisztikai hibahatáron belül emelkedett. A lakosság saját pénzügyi helyzetének következő egy évét kedvezőtlenebbnek, várható megtakarítási képességét viszont kedvezőbbnek látta, mint egy hónappal ezelőtt. A megkérdezettek a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási feltételeit javulónak, a következő egy évben viszont romlónak érezték.
MTI