A kiskereskedelmi értékesítés volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 2011 februárjában és az év első két hónapjában lényegében nem változott az előző év azonos időszakához képest - közölte a KSH péntek reggel. A februári 512,4 milliárd forintos forgalom egyébként egy hajszállal elmaradt a januáritól, utoljára egy éve, 2010 februárjában volt a mostaninál alacsonyabb a havi forgalom.
Élelmiszerre már többet költünk
Az előző év azonos időszakához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene 2011 februárjában 0,9 százalékkal, az év első két hónapjában 0,6 százalékkal növekedett. A forgalom jelentős részét lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) eladásai februárban 0,5 százalékkal bővültek.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2011. februárban 0,3 százalékkal, az év első két hónapjában 0,6 százalékkal emelkedett. Az egyes üzlettípusok forgalmának alakulása vegyes képet mutatott. Az iparcikk jellegű vegyes üzletekben februárban is számottevő volt a csökkenés (13 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (3,2 százalék), valamint a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag üzletek (1,6 százalék) ennél kisebb mértékben maradtak el az előző évitől.
Ugyanakkor az illatszer- (6,5 százalék), a könyv-, újság, papíráru és egyéb iparcikk- (6,2 százalék), valamint a gyógyszer-, gyógyászati termék üzletek (4,1 százalék) az előző évinél nagyobb volumenű forgalmat tudtak lebonyolítani.
Jó volt a február a benzinkutakon
Az üzemanyagtöltő állomások eladásai 2011 februárjában 1,8, az év első két hónapjában 1,5 százalékos csökkenést mutattak tavaly februárhoz képest - közölte a KSH. Mindez nem kis részben a magas üzemanyagáraknak köszönhető. Február végén a 95-ös benzin és a gázolaj átlagára is már 360 forint körül volt.
A hó/hó forgalomban azonban már fordulat látszik, hiszen januárhoz képest 1,1 százalékkal nőtt a benzinkutak forgalma. Eközben viszont a januári 93,4 milliárd forint után 93,3 milliárdot hagytunk a kutakon az idei év második hónapjában. A hó/hó alapú növekedés persze könnyen magyarázható szezonális hatásokkal is, hiszen a február hagyományos a síszezon csúcspontja.
Egyelőre nem látszik a növekedés
Az elmúlt időszakhoz képest annyi figyelhető meg a kiskereskedelmi forgalomban, hogy a korábbi jelentős csökkenés után már stagnálás tapasztalható, az emelkedés viszont még távolinak tűnik. Pedig néhányan már élénkülésre számítottak 2011 elején, és éves szinten is pozitív változásra számítanak.
A kormány például 2,5 százalékos éves növekedést remél, de még a pesszimistának számító Pénzügykutató is 1,5 százalékos bővülést prognosztizál az idei évre tavalyhoz képest. Sok szakember abban bízik, hogy az év második felében, a magánnyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése adhat majd egy lökést a kiskereskedelemnek, hiszen könnyen lehet, hogy a nagyjából 200 milliárd forintnyi pluszpénz egy részét fogyasztásra költik majd az emberek.
Beke Károly
mfor.hu