3p

A kisadózó vállalkozások tételes adója (kata) egy olyan kedvező adózási módot jelent, amely a vállalkozások meghatározott köre számára – összehasonlítva a "hagyományos" adózási formákkal – lényegesen alacsonyabb mértékű közteherfizetéssel és kevesebb adminisztrációs teherrel jár, derül ki a NAV információs anyagából.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) értelmében a kata alanyaivá válhatnak az egyéni vállalkozók, az egyéni cégek, a kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaságok és a kizárólag magánszemély taggal rendelkező közkereseti társaságok, áll a NAV anyagában.

Ennyi lenne az adója a kata esetén - Kata kalkulátor

A kata a kisadózó vállalkozások esetén kiváltja a személyi jövedelemadót (ezen belül: a kisadózó magánszemélyt terhelő személyi jövedelemadót, egyéni vállalkozók esetén a vállalkozói személyi jövedelemadót és a vállalkozói osztalékalap utáni adót vagy az átalányban megállapított jövedelem adóját), a társasági adót, az egyéni járulékokat és a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást, valamint a bérek után fizetendő közterheket (a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót és a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást) is.

A kata alanyának ezek helyett mindössze a tételes adót kell megfizetnie. Ennek összege főállású kisadózó esetén havonta 50 000 forint (magasabb összegű tételes adó megfizetésének választása esetén havonta 75 000 forint), főállásúnak nem minősülő kisadózó esetén pedig havonta 25 000 forint.

Számoljon velünk, hogyan jár a legjobban - Kisvállalkozói kalkulátor!

A kata legfontosabb jellemzői az alábbiakban foglalhatók össze:

  1. A kata egyik legnagyobb előnye, hogy a kisadózó vállalkozásnak a tagokkal, illetve a részükre  teljesített kifizetésekkel összefüggő közterhek helyett jelentősen alacsonyabb mértékű  tételes adót kell fizetni. A törvény ezzel azt kívánja elősegíteni, hogy azokat az egyéni vállalkozókat, néhány taggal rendelkező betéti társaságokat és közkereseti társaságokat, amelyek általában 6 millió forint alatti bevételt érnek el, és nem alkalmaznak munkavállalókat, alacsonyabb összegű adófizetési kötelezettség terhelje.
  2. Az adózókat terhelő adókötelezettségek szempontjából fontos könnyítés az is, hogy a kisadózó vállalkozásnak  –  feltéve, hogy nem rendelkezik alkalmazottakkal – nem kell bevallást benyújtani sem havonta, sem az év végén, az adóévben általa elért bevételről elegendő nyilatkozatot tenni az állami adóhatóság felé az adóévet követő év február 25. napjáig (ha 40 százalékos mértékű adó fizetésére kötelezett, akkor erről évente – a nyilatkozattal együtt benyújtható – bevallást kell készíteni).
  3. Az adminisztrációs terhek csökkentését szolgálja az is, hogy a kisadózó vállalkozásra nem terjed ki a számviteli törvény hatálya, így a kata-alanyának mindössze bevételi nyilvántartást  kell vezetnie, illetőleg  elegendő az is, ha a kisadózó vállalkozás az általa kiállított nyugtákat, számlákat teljes körűen megőrzi. 

A kisadózó vállalkozások tételes adójával kapcsolatos részletes tudnivalókat - ideértve a bejelentkezés feltételeire és módjára, a tételes adóra, a katára való áttérésre, illetve tételes adóról benyújtandó nyilatkozatra vonatkozó szabályokat is – teljes körűen tartalmazza a NAV információs füzete.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!