3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egyedi, diszkrecionális döntések helyett következetesen betartott fiskális szabályrendszerre van szükség Magyarországon, ez teremtheti meg a tartós hitelességet - mutatott rá Kopits György, a Költségvetési Tanács korábbi elnöke a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) tartott szerdai előadásában.

Kopits György szerint az új kormányt a pénzügyi piacok kedvező várakozásokkal fogadták, a kabinet első hónapjait azonban "rögtönzések és az átláthatóság komoly hiánya" jellemezte, aminek következtében nőttek az ország kockázati felárai. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a Széll Kálmán-tervet pozitívan fogadták a piacok, és ennek köszönhető a felár némi mérséklődése.

A szabályhoz kötött költségvetési politika ellenőrzésére nagyon hasznos egy hazai keletkezésű és tulajdonú, pártsemleges, elszámoltatható felügyelő szerv létrehozása - hangsúlyozta a szakember az MTA Gazdaság- és Jogtudományok Osztályának tudományos ülésén, melyet az akadémia májusi közgyűléséhez kapcsolódva rendeztek meg.

Mint kiemelte, "a fiskális alkoholizmusban szenvedő kormányzatok függenek leginkább a piacoktól". Úgy vélte, a fiskális fegyelem terén a végső sikert a politikai kultúra tartós átalakulása hozhatja csak el. "Ezt tudták elérni Svédországban, Chilében, Brazíliában: megszűntek az ígérgetések, és a vita most arról folyik, mire fordítsák a pénzt, ami már a borítékban van" - fogalmazott.

Kopits György szerint az 1998-as orosz válság óta, a Nemzetközi Valutaalap adta háttér már nem ad teljes biztonságot egy országnak a pénzügyi válságok ellen. "A hitelességet ma már nem lehet importálni" - hangsúlyozta a közgazdász, aki az MTA külső tagjaként tartott előadást Az adósságcsapda kikerülésének gazdaságpolitikai és közpénzügy-szabályozási eszközei című tudományos ülésen.

Török Ádám, az akadémia gazdaság- és jogtudományi osztályának elnöke kifejtette: a Költségvetési Tanács de facto felszámolásával megszűnt a hitelességet szavatoló "független intézményi horgony". Az új kormány által bevezetett adósságplafon-szabályozásban elsősorban azt kifogásolta, hogy a plafon "felülről való megközelítésekor" nő az ösztönzés az átláthatóság csökkentésére. Ezzel szemben - hangsúlyozta - egy Költségvetési Tanácshoz hasonló független szerv állandóan őrködik a fiskális transzparencia felett.

Török Ádám a magyar CDS-felár közelmúltbeli csökkenését nem tartotta számottevő trendnek, szerinte a fő probléma a felár heves ingadozása, valamint az a veszély, hogy az ország bármikor újra bekerülhet a legkockázatosabb adós országok tízes élbolyába.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!