3p

A gazdasági stabilitási érdekek mellett gondolni kell a növekedési érdekekre is, vagyis úgy kell megőrizni a stabilitásban elért eredményeket, hogy azok lehetővé tegyék az elrugaszkodást a jövőben - mondta a Költségvetési Tanács elnöke az MTI-nek csütörtökön Székesfehérváron, a Magyar-Türingiai Gazdasági Konferencián.

Az Észak-balatoni Polgári Klub rendezvényén Kovács Árpád hangsúlyozta: az idei magyarországi gazdasági növekedési kilátásokról eltérőek a vélemények, a borúlátóbb elemzők 1,5 százalékos, míg az optimistábbak 2 százalékos gazdasági növekedést várnak. Mindez megfelel a németországi adatoknak, és hosszú idő után a környező országok gazdasági bővülésével is megegyezik - hívta fel a figyelmet.

Megfogalmazása szerint az eredmények "telítve vannak feszültségekkel", és nagy kérdés, hogy az "együttmozgást" tudja-e hazánk tartani. Rámutatott: változtatásokra van szükség a gondolkodásban, a beruházási politikában és a hitelezésben, hogy évekig tartó növekedés valósuljon meg, ne pedig "egy esztendőig tartó felemelkedés".

Kovács Árpád kiemelte, hogy az elmúlt években voltak strukturális és egyéb változások, amelyek "dömpingszerűen jöttek, ezért kaotikusnak tűnhettek", de szerinte az irányok jók, és a "finomhangolásokkal stabil gazdasági növekedés következhet be".

Hildigund Neubert, a türingiai tartományi kormány államtitkára, a türingiai-magyar kormányközi vegyes bizottság türingiai társelnöke a konferencián elmondott köszöntőjében arról beszélt, hogy mélyíteni kell az európai egységet, Európának ismét jövőképre van szüksége.

Emlékeztetett arra, hogy 1990 óta működik a német-magyar kormányközi bizottság, Türingia és Magyarország kapcsolata pedig 1997-ig nyúlik vissza. Hozzátette: a türingiai vegyes bizottság a kapcsolatok egyik motorja, amely komoly eredményeket ért el a felsőoktatás, a kutatások, az agrárium, a területfejlesztés és a szociális ügyek területén.

Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára, a magyar-türingiai kormányközi vegyes bizottság magyar társelnöke kiemelte, hogy Németország alapvetően meghatározza az európai és a magyar gazdaság teljesítményét. Exportra nyitott országként fontos Magyarország számára, hogy a német gazdaság jól működjön - mutatott rá.

Szólt arról, hogy Magyarországnak erős járműipari kapacitásai vannak, amelyek szorosan kötődnek Németországhoz. Türingiában a járműipar köré erős kkv-szektor épült, és az a cél, hogy Magyarországon is így legyen - mondta Feldman Zsolt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!