A hamarosan induló parlamenti ülésszak egyik előterjesztése a személyi jövedelemadóról szóló törvény módosítása lesz. Az előterjesztésről azonban ezúttal nem a területgazda Nemzetgazdasági Minisztérium gondoskodik, hanem a Külgazdasági és Külügyminisztérium – derül ki a külügy második féléves jogalkotási tervéből.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
A tárca egy júliusi kormányhatározatban kapta feladatul a vendégoktatói hálózat bővítésével összefüggésben a jogi háttér kidolgozását. Ennek egyik eleme lesz az szja-törvény módosítása. A Szijjártó Péter vezette tárcának az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az NGM bevonásával kell gondoskodnia „a vendégoktatók adózói, társadalombiztosítási és egészségbiztosítási viszonyainak rendezéséről”, a vonatkozó jogszabályok módosításáról. Az adótörvényen túl a tb-jogszabályok változása is napirendre kerül a jogalkotói munka során.
A vendégoktatói hálózat azokat fogja össze, akik a magyar nyelv és kultúra oktatásával, terjesztésével foglalkoznak a külföldi felsőoktatási intézményekben – ideértve a külföldi hungarológiai kutatást és oktatást. A kormány szerint időszerű a hálózat bővítése, valamint a „Vendégoktatók a magyar kultúráért program” megerősítése – derül ki a kormányhatározatból. Ezt szolgálják az említett jogszabályi módosítások. A külügyminiszternek azt is feladatul szabták, hogy dolgozza ki a vendégoktatók foglalkoztatását célzó ösztöndíjrendszer szabályait.
A határozat értelmében az oktatók száma 24 fővel emelkedik 2021-ig. Mindehhez pénzt is biztosítanak a költségvetésből. A 2019-es büdzsében 422,2 millió forintot különítenek el erre a célra – beépülő jelleggel – a költségvetésben, majd a rákövetkező két évben további 271,4 milliót, valamint 259,6 milliót.
Ezt a nemzetgazdasági miniszternek, Varga Mihálynak kell elrendeznie, míg a szükséges eszközök, infrastruktúra beszerzése Szijjártó Péter dolga lesz. E beszerzések a kormányhatározat értelmében mentesülnek a 2013-ban elrendelt beszerzési tilalom alól, amely a nagyértékű informatikai eszközökre, bútorokra, személygépjárművekre és telefonokra vonatkozik.
A 24 oktatóval 70-re bővül a vendégoktatói hálózat 2021-re. A 2019/2020-as tanévben új állomáshelyek létesülnek Horvátországban, Romániában, Szlovákiában, az Egyesült Államokban, Indiában, Egyiptomban, Törökországban és Ukrajnában. A rákövetkező tanévben pedig Japánban, Finnországban, Németországban, Tajvanon, Olaszországban, Belgiumban, Spanyolországban, Tunéziában, Oroszországban, és újabb bázis nyílik Horvátországban és Ukrajnában.
Jelenleg 46 vendégoktató dolgozik 26 országban, akik évente 2000-2200 diákot tanítanak. A pedagógusok túlnyomó része a helyi felsőoktatási intézménnyel áll foglalkoztatási jogviszonyban, munkabérüket az ottani előírások alapján állapítják meg. Az ösztöndíj-támogatási rendszer bevezetésével a vendégoktatókat az intézményközi megállapodások alapján 10-48 hónapra ösztöndíjas programban alkalmazza majd a külügy – mondta el korábban az MTI-nek Hammerstein Judit, a tárca helyettes államtitkára.
mfor.hu