A beruházások első negyedévi, az előző év azonos negyedévéhez viszonyított 1,1 százalékos csökkenésén belül az építési beruházások 8,0 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól; a gép- és berendezésberuházások viszont – főként a feldolgozóiparnak köszönhetően – 4,2 százalékkal nőttek.
A nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is csökkenést mért a KSH. Az előző évi növekedés után a szállítás, raktározás ág beruházásainak volumene 2011 első negyedévében 32,3 százalékkal volt alacsonyabb, aminek oka az autópálya-, a vasút, a városi személyszállítás, illetve a csővezetékes szállítás beruházásainak előző év azonos időszakához viszonyított jelentős csökkenése. A lakásépítések erőteljes visszaesésének következtében az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene 20,1 százalékkal maradt el az előző évhez képest.
Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág beruházásai 14,6 százalékkal estek vissza a távközlés alág volumencsökkenésének következtében. A tavalyi szinthez képest elmaradtak a beruházások a közigazgatásban (32,7 százalék), a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (7,8 százalék), az építőipar (7,1 százalék) és a lízinget is tartalmazó adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység nemzetgazdasági ágban (5,1 százalék) is.
A beruházások csökkenő tendenciája ellenére néhány ágban növekedés tapasztalható. Az exportorientált feldolgozóipar beruházásai 38,4%-kal nőttek, az alágak többségében volumennövekedés mutatható ki.
Számottevően emelkedtek a beruházások a gumi-, műanyag, nemfém ásványi termék, a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termék és az élelmiszer, ital, dohány alágakban is.
Az energiaipar beruházásainak jelentős növekedése (39,9 százalék) erőműépítések, hálózatbővítések, fejlesztések következménye. A földgázkitermelés ágazatban megvalósult nagyberuházás miatt megkétszereződött a bányászat beruházásainak volumene (97,0 százalék) az egy évvel korábbihoz képest.
Az oktatás nemzetgazdasági ág beruházásainak volumene az előző negyedévekhez hasonlóan kiemelkedően bővült (54,7 százalék) a széles körű intézménybővítések, -felújítások eredményeképpen. A humán-egészségügyi, szociális ellátás ág volumene az alacsony bázist követően, uniós forrásból megvalósult projekteknek köszönhetően 21,9 százalékkal nőtt. A pénzügyi, biztosítási tevékenység ág volumene a tavalyi 12,4 százalékos csökkenést követően idén 6,0 százalékkal emelkedett.
Az egyéb szolgáltatás ág 40,3 százalékos növekedésében főként gyógyfürdő-beruházások játszottak szerepet.
mfor.hu