Magyarország 575 ponttal a 30. a 2016-os EHCI listán, azaz három hellyel került lejjebb a ranglistán hazánk a 2015-ös évhez képest. Ehhez a visszacsúszáshoz azonban elég volt mindössze 3 pontot veszíteni a 2015-öshöz képest az egyébként egyre jobb eredményeket elérő országok között. A magyarnál rosszabb egészségüggyel már csak Lengyelország, Albánia, Bulgária, Montenegró és Románia "büszkélkedhet".
Az index általános elemzésében kiemelik Magyarország és Lengyelország gyenge eredményeit, rámutatva, hogy mindezt a színvonalas orvosképzés és a társadalombiztosítás alapú finanszírozás hagyományai dacára sikerült felmutatni. Azt is megjegyzik, hogy ha egy ország vezetése nem figyel az egészségügyi ellátás színvonalára, akkor annak óhatatlanul romlik a minősége.
Az EHCI szerint az elmúlt években a magyar és a lengyel kormány az ország optimális működtetése helyett más dolgokra koncentrált. Magyarországon a menekültek távol tartása állt a középpontban - ami az évi 1200 menekültet figyelembe véve az EHCI szerint szánalmas.
Lengyelországban pedig a sajtószabadság megnyirbálása és az abortusz ellehetetlenítése volt a fő cél. Mint írják, mindkét ország lakossága és egészségügyi dolgozói ennél többet érdemelnének.
Részletek
A betegjogok érvényesülése: 125 pontból 73-at értünk el. A problémák között szerepel a betegszervezetek döntésekbe való bevonásának kívánatosnál alacsonyabb szintje, a műhibák elleni biztosítás elérhetősége.
Az egészségügy hozzáférhetősége: 225 pontból 125-öt szereztünk egyebek mellett a nem akut sebészeti beavatkozásokra való várakozási idő miatt is.
Az egészségügyi rendszer eredményessége: 163 pontot kaptunk a lehetséges 300-ból. Különösen rossz a túlélési arány a rákosoknál, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknél, valamint a kórházi fertőzések esetében.
A szolgáltatások finanszírozottsága (a rendszer nagylelkűségét) és az ellátások skálájának gazdagsága: az elemzés nem tartja megfelelőnek az állam részesedését az egészségügyi büdzséből (mintegy 66 százalékos állami finanszírozási arány, a kívánatos a 80 százalék fölötti közfinanszírozás).
A megelőzés színvonala: 129 pontból 89. Az alkoholfogyasztás és a magas vérnyomással élők aránya szempontjából a legrosszabbak között vagyunk. VIszont Európában a legjobb a védoltási rendszerünk.
Gyógyszerellátás: 100 pontból 52 pontot produkáltunk. A gyógyszerköltésben 50 százalék körüli állami támogatás aránya, új gyógyszerek alig kerülnek forgalomba, különösen a rákgyógyításban állunk rosszul.
mfor.hu