3p

Májusban visszaesett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényforgalma, kétszeres árfolyamértéken számolva 594 milliárd forint értékben születtek üzletek, ez 22 százalékkal marad el az előző havi értéktől - közölte a BÉT szerdán a brókercégek jelentései alapján.

Az előző hónapban, áprilisban még közel 27 százalékkal emelkedett a részvényforgalom, bár a 762 milliárd forintos havi forgalom sem mondható magasnak.

Az előző évi adatokkal összevetve jelentős a visszaesés: a tavaly májusi 1.372 milliárd forintos forgalomnak mindössze a 43 százalékát érte el az idén májusban a BÉT. Az idei év első öt havi 3.307 milliárd forintos forgalma pedig 38 százalékkal alacsonyabb a 2010 azonos időszakinál.

A részvények árfolyamváltozását tükröző BUX index májusban 785 ponttal, 3,25 százalékkal csökkent, a hónap utolsó kereskedési napján 23.376,19 ponton állt. A tavaly december végi, 21.327,07 pontos értékéhez képest 2.049 ponttal, 9,6 százalékkal nőtt az index.

Májusban a teljes azonnali piaci forgalom - amely a részvényeken kívül a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek adásvételét is magában foglalja - 631 milliárd forint volt, több mint 20 százalékkal alacsonyabb az áprilisinál. A részvények adásvétele az azonnali összforgalom 94 százalékát tette ki májusban.

A brókercégek forgalmi listáján az első két helyen nem változott a sorrend májusban: a listát továbbra is az Erste Befektetési Zrt. vezeti 133 milliárd forintos havi részvénypiaci adásvétellel, második helyen a Concorde Értékpapír Zrt. áll 72 milliárd forintos forgalommal. A Wood and Company az ötödik helyről a harmadikra jött fel 60 milliárd forinthoz közelítő forgalommal. Negyedik a KBC Securities - hasonlóan az előző hónaphoz -, a cég közel 48 milliárd forint értékben forgalmazott részvényeket. Az UniCredit Bank Hungary helyet cserélt a Wood and Companyvel, 44 milliárd forintos forgalma ezúttal az ötödik helyhez volt elég.

A származékos piacon a devizák forgalma emelkedett, míg a részvények és a BUX-index határidős forgalma csökkent az előző hónaphoz képest. A határidős deviza kontraktusokra 199 milliárd forint értékben születtek üzletek az áprilisi 160 milliárd forint után. A részvények határidős lejárataira 150 milliárd forint értékben született ügylet, szemben az előző havi 185 milliárd forinttal. A határidős BUX forgalma 58 milliárd forintra csökkent az előző havi 68 milliárdról.

Az áruszekcióban 6,7 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket májusban, míg áprilisban 6 milliárd forint volt a forgalom.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!