3p

2009 óta először tett rövid látogatást Angela Merkel német kancellár a hellén fővárosban, hogy Antonis Samaras miniszterelnökkel tárgyaljon. A megbeszélést követő sajtótájékoztató ideje alatt a görög tüntetők a rendőrökkel csaptak össze a megszorítások elleni tiltakozás jegyeként.

Angela Merkel látogatásának elsődleges célja az volt, hogy támogatásáról biztosítsa Antonis Samarast, görög kormányfőt. A mindössze 6 órás látogatás végén közös sajtótájékoztatót tartottak az együttműködés megerősítéseként, ahol Merkel kifejezte: szeretné, ha Görögország az eurózóna tagja maradna. A Reuters tudósítása szerint ugyanakkor elismerte a görög reformok sikerét is, és egyúttal további erőfeszítésekre ösztönözte a görög kormányt.

"Olyan problémákkal állunk szemben, melyek egy része már évtizedek óta fennáll, és ezeket nem lehet egy csapásra megoldani" - mondta Merkel. Majd hozzátette: "ez egy hosszú út, de hiszem, hogy meglátjuk a fényt az alagút végén". A német kancellárt egyébként hazájában bírálták a szociáldemokraták a görög megszorítások bevezetése miatt, illetve azt is felvetették, hogy nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy a hellén állam az eurózóna része maradjon. 

A találkozóra azután került sor, hogy a görög kormány elkészítette a 13 milliárd eurós újabb megszorítócsomagját, ami a feltétele a következő 31,5 milliárd eurós részlet lehívásának. Ha ettől elesne az ország, akkor november végére elfogyna a pénze. Mint ismert a trojka (Európai Bizottság, Európai központi Bank és az IMF) jelenleg is vizsgálja, hogy kiutalható-e Görögországnak a tavasszal odaítélt 130 milliárd eurós mentőcsomag fentebb említett következő részlete - 2010 óta egyébként ez a második mentőcsomag.

A német külügyminiszter, Guido Westerwelle hétfőn úgy nyilatkozott Merkel látogatásásról, hogy ez egy kancellári "gesztus", amivel a nyomás alatt álló görög kormány erőfeszítéseit ismeri el. A JP Morgan elemzője is hasonló véleményen van, mint a német külügyminiszter. Alex White szerint Merkel látogatása elsősorban a politikai lépésnek tekinthető, és ez egy lehetőség, hogy tisztázhassa a szerepét Görögország szempontjából.

A görög nép azonban kevésbé díjazta ezt a látogatást, hiszen már hétfőn megkezdődtek a tüntetések a hellén fővárosban. A görögök már most is túlterheltnek érzik magukat, és úgy vélik, több megszorítást, bércsökkentést, adóemelést már képtelenek elviselni. Céljuk az volt, hogy megmozdulásukkal rábírják a politikusokat, mondjanak nemet végre a megszorításokra.

Görög tüntetők Athénban (Forrás: REUTERS/Yannis Behrakis)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!