"A minisztérium nagy hangsúlyt helyez arra, hogy az intézkedések feltételekhez legyenek kötve. Ezért szükségesnek tartjuk ismételten felhívni a figyelmet arra, hogy Szlovákia erős garanciákat kíván a segélyprogramban való további részvételével kapcsolatban. Világos kötelezettségvállalást kérünk a segély elfogadójától, hogy minden szükséges lépést megtesz közkiadásai egészségessé tétele érdekében és gazdasági reformokat valósít meg. Minden olyan jelzés, amelyből az tűnik ki, hogy ez nem valósul meg, okot ad a nyugtalanságra" - olvasható Miklos keddi nyilatkozatában.
A szlovák pénzügyminisztérium szerint szükség van az euróövezet vezetőinek júliusi csúcsértekezletén elfogadott határozatok minél hamarabbi átültetésére a gyakorlatba, hogy biztosítva legyenek a segélyhez szükséges források, illetve megakadályozzák a pénzügyi problémák további terjedését.
Miklos közölte: a szlovák kormány már szerdán megvitatja a szükséges intézkedéseket, tehát a garanciák kérdését, illetve az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (ESFS) kiegészítését azzal a céllal, hogy a téma mihamarabb a pozsonyi parlament elé kerülhessen.
A pénzügyminiszter nyilatkozata két nappal azután hangzott el, hogy Richard Sulík a koalíciós Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke vasárnap a szlovák televízióban azt állította: a pozsonyi parlament az ESFS-ben való szlovák hozzájárulás kérdését csak decemberben tűzi napirendre. A négypárti szlovák kormánykoalíció vezetői a közelmúltban egyeztek meg abban, hogy Szlovákia utolsóként kíván szavazni a második eurós görög mentőcsomagról.
A második görög mentőcsomag, a 109 milliárd eurós pénzinjekció több forrásból – többek között az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (ESFS) – származik majd. Ez utóbbinak Szlovákia is része, ám Ivan Miklos pénzügyminiszter korábbi nyilatkozata szerint Pozsony pénzt nem ad a görögöknek, csak kezességet vállal hiteleik egy részéért – az, hogy milyen arányban, a következő hetekben fog eldőlni.
Pénzügyi elemzők szerint viszont ezt sem lehet „bagatellizálni”, ugyanis görög államcsőd esetén a kezesség készpénzzé válik, vagyis ki kell fizetni. Ebben az esetben várhatóan több százmillió eurós lenne a Szlovákiára eső kezesség.
MTI