4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

654,1 milliárd forintnyi átstrukturált lakossági hitelből 127,7 milliárd már három hónapnál hosszabb elmaradást halmozott fel az első negyedév végére - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) hétfőn közölt adataiból. A magyar bankrendszer 61,5 milliárd forint adózott eredményt ért el az év első három hónapjában, ami a fele a tavalyi első negyedév 123,5 milliárdjának. Mfor.hu-háttér.

61,5 milliárd forintos adózott eredményt értek el a hazai bankok az első negyedévben, azaz tavalyhoz képest megfeleződött a profit - derül ki a legfrissebb adatokból. A visszaesés nagyrészt a bankadónak köszönhető, de a pénzügyi és befektetési szolgáltatások eredménye is jelentősen visszaesett egy év alatt.

Tovább csökkenő nyereség

A magyar részvénytársasági hitelintézetek kamateredménye javult tavalyhoz képest: az egy évvel ezelőtti 208,9 milliárd forint után 218,6 milliárdot tett ki az első negyedévben. Mindez úgy alakult ki, hogy csökkentek a kamatbevételek és a kamatkiadások is, előbbi azonban kisebb mértékben. A bevételek csökkenése vélhetően annak tudható be, hogy a bankok tavaly nyár óta még kevésbé hiteleznek, míg a kamatkiadások csökkenése mögött a visszaeső kockázati költségek (például a magyar CDS-felár jelentős csökkenése) állhatnak.

A bankok csökkenő jövedelmezősége elsősorban a nem kamateredményeknek köszönhető: ezen a soron az idei első negyedévben mindössze 16,9 milliárd forint jelent meg az egy évvel korábbi 130,1 milliárd után. Ezen belül jelentősen csökkent az osztalékbevétel, mely a tavalyi 54,8 milliárd után 21,5 milliárdot tett ki. Ennél is durvábban visszaesett a pénzügyi és befektetési tevékenység eredménye, mely mindössze 4,4 milliárdot hozott az egy évvel korábbi 41,5 milliárd után.

A nem kamateredmények során az egyéb nem kamateredmény kategóriában jelent meg a bankadó, ezen a soron a tavalyi 25,8 milliárd után most 61,4 milliárd lett a veszteség. 2010 első negyedévében ugyanis még nem kellett bankadót fizetni, míg idén négy negyedévre elosztva kell befizetniük a pénzintézeteknek az összesen 150 milliárdos terhet.

A céltartalékolásban sokat javult a hazai bankrendszer helyzete egy év alatt: a tavalyi első negyedév 59,5 milliárdja után az idén csak 9,7 milliárd forintnyi céltartalékot kellett képeznie a szektornak az év első három hónapjában. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy az elmúlt időszakban a bankok felkészültek a portfólió további romlására, előre tartalékoltak már.

Stabilizálódik a portfólió

A hitelek hátralékosságát vizsgálva a stabilizálódás jelei látszanak: a 17 727,4 milliárd forintos teljes hitelállományon belül március végén 1920,1 milliárd forintnyi volt a 90 napon belül lejárt tartozással érintett, 1520 milliárd pedig a 90 napon túli késedelembe esett. Előbbi szám nagyjából 110 milliárdos emelkedést jelent december végéhez képest, a 90 napon túl lejárt hitelek állománya azonban 24 milliárd forinttal csökkent egy negyedév alatt.

A lakossági hiteleken belül ellentétes tendencia figyelhető meg: a 90 napon belül lejárt tartozással érintett állomány mintegy 45 milliárd forinttal csökkent három hónap alatt, a három hónapnál hosszabb késedelembe esett állomány viszont majdnem 30 milliárd forinttal emelkedett. Az árfolyamhatások miatt megfigyelhető, hogy továbbra is nagyobb számban dőlnek be a devizahitelek, a 730,5 milliárdos 90 napon túli késedelmes állományból 493,3 milliárdot devizában folyósítottak.

Akiken már az átstrukturálás sem segít

Első alkalommal közölt adatokat a hitelátstrukturálásokról a pénzügyi felügyelet, eddig ilyen jellegű statisztikát csak az MNB gyűjtött. A jegybank szakemberei már tavaly májusban azt becsülték, hogy minden ötödik újratárgyalás sikertelen, mivel ismét késedelembe esik az ügyfél, ezt támasztották most alá a PSZÁF adatai is.

A felügyelet információi szerint eddig összesen 1246,9 milliárd forintnyi hitelt tárgyaltak újra a bankok az ügyfelekkel, ezen belül 687,9 milliárdot tesz ki az az állomány, mellyel azóta nincs probléma. 373,5 milliárd forintnyi átstrukturált hitel tulajdonosa máris 90 napon belüli tartozást halmozott fel, míg 185,5 milliárdnyi állomány esetében három hónapnál hosszabb a tartozás időtartama. Azaz a teljes állomány 15 százalékánál sikertelen volt a bank és az adós újratárgyalása.

Ennél is rosszabb arány látszik akkor, ha csak a lakossági hiteleket vizsgáljuk: a 654,1 milliárd forintnyi átstrukturált állományból 127,7 milliárdnak máris három hónapnál régebbi tartozása van, itt tehát az arány közelít a 20 százalékhoz.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!