4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei évre tervezett 5-6 százalékos GDP-arányos költségvetési többlet mellett a kormánynak gazdaságpolitikai szempontból nehéz lesz strukturális reformokat elfogadtatni a lakossággal - mondta Dietmar Hornung, a Moody's Investments alelnöke, az Amerikai Kereskedelmei Kamara (AmCham) budapesti rendezvényén.

A hitelminősítő intézet alelnöke a konferencia szünetében újságíróknak elmondta: Magyarország besorolása "Baa3" negatív kilátással a Moody's-nál. Meg van a kockázata egy leminősítésnek, de most nincs ilyen közvetlen nyomás - tette hozzá.

Bár a szakértő rámutatott, túl korai lenne arról beszélni, hogy milyen hatással lehet Magyarország hitelminősítésére a tervezett költségvetési reform,  de kijelentette: figyelemmel kísérik a reformfolyamatot. Az adósbesorolás leginkább középtávú kilátásokat tükröz, "nincsenek célszámaink, nincsenek olyan forgatókönyvek, amelyek esetén hirtelen változtatnánk Magyarország minősítésén" - tette hozzá.

Dietmar Hornung Magyarország gazdasági pályáját elemezve elmondta: a különadók negatív hatással voltak a külföldi befektetésekre, de vannak arra utaló jelek, hogy a belső fogyasztás erősödik. A kockázat elsősorban a bizonytalanságból ered - tette hozzá. A hitelminősítő számításai szerint a magyar gazdaság növekedése 2-3 százalék körül alakulhat idén. "Az, hogy ennél erősebb, vagy gyengébb lesz-e, az nem olyan nagy jelentőségű; inkább az számít, hogy milyen a válság utáni potenciális növekedési ráta. Ehhez látnunk kell, hogy a strukturális reformokat bevezetik-e - mondta Dietmar Hornung.

Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy  Magyarország kis, nyitott gazdaság, ami azt jelenti, hogy az ország gazdasági kilátásai, fejlődése végső soron az európai fejlemények függvénye.

Dietmar Hornung elmondta: a magyarországi adósbesorolásra vonatkozó negatív kilátás a bizonytalan kockázati előrejelzéseket tükrözi, ám ez nem olyan erős jel, mintha felülvizsgálat alatt állna a magyar besorolás.

A találkozó másik előadója, Barcza György a K&H Bank vezető elemzője a Matolcsy György, gazdasági miniszter által pénteken bejelentett 250 milliárd forintos tartalékalapról kijelentette, hogy az a GDP 1 százalékánál valamivel kevesebb és se nem alap, se nem tartalék. Hozzátette, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben, most nem a piac által elvárt bejelentés történt, hanem némiképp a piaci várakozásoknál korábban lépett a kormány.

A csomagot üdvözölte Dietmar Hornung, aki elmondta: bármilyen elővigyázatossági intézkedés kedvező hatással lehet. A magyarországi költségvetési politika alapvetően jó irányba halad, bár korábban - a Költségvetési Tanács esetében - az is kiderült, hogy ezeket az intézkedéseket hamar vissza lehet vonni - tette hozzá.

Barcza György a várt reformcsomagról szólva kifejtette: a korábbi reformcsomagok nem célozták meg a legnagyobb nehézséget jelentő demográfiai problémákat. Az Oszkó-féle adóreform idején Magyarországon volt az Európai Unió második legalacsonyabb aktivitási rátája és a második legnagyobb adóék. Ha nem sikerül változtatni az aktivitási rátán, akkor az egész növekedési pálya fenntarthatalanná válik - tette hozzá. A K&H elemzője szerint általános mintát lehet felfedezni a piaci befektetők körében: a piac nagyobb bejelentést vár, ami a részvényárfolyamok megugrásához vezet, ám a bejelentett intézkedések végül csalódást okoznak.

A világgazdaság kilátásait elemezve a Moody's alelnöke elmondta: általános problémát jelent, hogy a költségvetési kiadások csökkentése gyengíti a gazdasági növekedést. Ugyanakkor számos Európai ország már így is jelentős adósságot halmozott fel: Írország GDP-arányos államadóssága néhány év alatt 25 százalékról  120 százalék körüli szintre ugrott - emlékeztetett. Az Európai Unióban további bizonytalanságot okoz az európai szintű szabályozás kérdése, ám a márciusi tanácsülés után talán többet megtudhatunk - tette hozzá.

Az euróövezetről szólva Barcza György kifejtette: befektetők a görög államadóssá átstrukturálását várják. A piac most az államkötvényeket árazza be: a névérték 79 százalékát kitevő jelenlegi hozam azt jelenti, hogy várhatóan az adósság 20 százalékát leírják - tette hozzá. Elmondta ugyanakkor, hogy a görög magánszektor biztonságban van, a csőd csak az államot veszélyezteti. Magyarországon ezzel szemben, ha az állam nem tudja teljesíteni adósi kötelezettségeit, mindenki becsődölhet - mondta  a magyar közgazdász.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!