3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a hét csak a görögökről szól, ugyanis jó homéroszi fordulattal újra csavartak egyet az adósságeposzukon. Két kötetnél nem állnak meg, ragaszkodnak a trilógiához.

EUR/HUF: Új fejlemény, hogy a múlt héten kiizzadt, görögöket helyrebillentő mentőcsomagfélét népszavazás tárgyává akarják tenni hellénhonban. Az EU kötelező érvényű programnak szánt intézkedéssorozatát (részleges adósságleírás, EFSF felduzzasztása, görög megszorítások) teljes mértékben kérdőjelessé teszi a görög miniszterelnök „ötlete”. Ráadásul pénteken még bizalmi szavazást is tartanak a kormány ellen, ahol az ország irányításában történhet fordulat.

A kormány ugyanis minimális többséget élvez a törvényhozásban, így nem elhanyagolható az előrehozott választás esélye sem. Márpedig a választók szemében nem túl népszerűek az EU csomaggal kapcsolatosan várható újabb megszorítások. Ha lesz referendum komolyan kétséges, hogy igent mondana-e a görög nép az EU tervére, vagy inkább az elutasítással kvázi az EU-tól való leszakadás felé terelnék az országot.

Egy ilyen szcenárió, tisztán görög csődhöz vezetne, ahol az államadósság 100%-a veszteségként jelentkezne. Az eurozónából valószínűleg kilépne Görögország, ami meglehet, hogy hosszú távon számukra nem is annyira elrettentő (a pénzügyi rendszer összeomlása, a drachma újbóli bevezetése után lassú talpraállás következne, főleg a turizmus segítségével). Az EU vezetői mindenesetre nem szeretnének a kontrollálatlan görög csőddel és a tovagyűrűző hatásokkal megbirkózni. A hétvégi G20-as csúcs előtt Merkel és Sarkozy Cannes-ban találkozik Papandreu miniszterelnökkel, ahol megpróbálják a népszavazás ötletéről lebeszélni a görög kormányfőt, vagy legalább a kérdések
tartalmát „EU konformosítani”.

Az ismét megnövekedett bizonytalanság miatt a forint nyomás alatt van. Pénteken még a
300 alatti forintárfolyamban reménykedve zártunk be 4 napsütéses napra. Ma reggel már örülünk, ha nem megyünk el 310-ig. A régiós devizák is gyengülnek, de hazánk sérülékenysége újra kidomborodik.

Próbálja ki 20 napig ingyenesen az mfor trader-t

EUR/USD: A görögök keltette hullámvasút folytatódik: 1,45–1,32–1,42 (aug-szept-okt). Nem kell nagy jóstehetség november első heti irányához. Kockázatok nőnek, az EU perifériák CDS árai az egekbe szökkentek, irány az 1,35, ha kissé megnyugodnak a piacok vagy egyezség születik görög ügyben 1,38-1,39 között lehet megálló. A FED sem tudna most trendfordító lenni, hacsak nem egy QE3–féle programmal áll elő.

CHF/HUF: Csodák nincsenek, az EURCHF 1,21 felé vette az irányt, még lehet, hogy az SNB-t is próbára teszi az újabb görög hullám. A forint pedig sodródik az árral 250 fölé.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!