Már zajlanak tárgyalások
Gémesi György a múlt héten nyílt levelet írt Orbán Viktor miniszterelnöknek, melyben felhívta a figyelmét, hogy a svájci frank erősödése miatt elképzelhető, hogy az önkormányzatoknak fizetési haladékot kell majd kérniük 600 milliárd forintnyi adósságukra. A kérdéses önkormányzati kötvényeket 2007-től kezdve bocsátották ki nagy ütemben, átlagos futamidejük 20 év, a tőketörlesztésre 3,8 év türelmi idő van, így a törlesztési moratórium az idei év végén jár le. Piaci elemzők becslése szerint a felvett hitelek kamatának és tőketörlesztésének együttes összege az idén 120-140 milliárd forintos terhet jelent.
"Elképzelhető, hogy fizetési haladékot kell kérniük a helyhatóságoknak, de ezt egyelőre egyedileg kell kezdeményezniük. Már most vannak olyanok, akik ezen dolgoznak, finanszírozó bankjukkal egyeztetnek, mert enélkül egyenes út vezet az adósságrendezési eljáráshoz" - mondta az mfor.hu kérdésére Zavagyil Zoltán. Az Üzleti Bróker Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója szerint a Gémesi-nyilatkozat nincs közvetlen összefüggésben hazánk megítélésének romlásával, viszont ha rövid időn belül nem születik megegyezés az adósságállomány rendezésére vonatkozóan, akkor ez negatív megítélést vonhat maga után.
A teljes önkormányzati hitelállomány a PricewaterhouseCoopers (PwC) szakemberei szerint 2010-ben 1462 milliárd forint volt, és az idén ez további 370 milliárddal növekedhet. Az átütemezés azonban csak a hitelállomány azon részét érintheti, mely a kötvénykibocsátáshoz kapcsolódik. Ez a kötvényállomány mintegy 550-600 millárd forint nagyságrendű. A kritikus helyzetet a svájci frank „brutális” erősödése okozza, amely ráadásul egybeesik a tőketörlesztés elkezdésével. Ez a két tényező együttesen az önkormányzatok számára kezelhetetlen - emelte ki Zavagyil Zoltán.
Egyedi eseteket elbír a magyar bankrendszer
A szakember szerint ha csak egyedi esetekben kerül sor a hitel átütemezésére, annak a gyakorlatban nem lesz komoly hatása a bankrendszerre, eddig is volt arra példa, hogy egy önkormányzat megállapodott a bankjával a hitel átütemezéséről. Ha viszont a probléma rendszerszintű, akkor annak komoly következményei lehetnek, ami a bankok céltartalékképzésében és eredményromlásában mutatkozhat meg.
"A tömegesen svájci frank és euró forrásokból az önkormányzatok felújították főtereiket, jóléti kiadásokra, vagy a sokszor a működésre költötték. Ezek cash flow-t nem termelnek, fenntartásuk pénzbe kerül, miközben az adósságszolgálatuk tetemes. Szemben egy vállalkozással, az önkormányzat nem egy profitorientált szervezet ahol a nyereséges működés fedezi az adósság visszafizetését, itt túlnyomó részben az állam által biztosított forrásokból működik a gazdálkodás. A probléma rendezéséhez ezért a konszolidáció mellett nélkülözhetetlen az egész önkormányzati rendszer új alapokra helyezése, majd ezután a garanciák törvénybe iktatása, hogy ez az eladósodás ne ismétlődhessen meg, és, hogy a feladatokhoz kapott források ne feneketlen kútba kerüljenek" - vélekedik a szakember.
Ha nincs fizetési haladék, ha nincs konszolidáció, és egyidejűleg törvényi újraszabályozás akkor a magyar bankszesztor súlyos negatív következményekkel szembesül - véli az Üzleti Bróker Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója. "A teljes önkormányzati hitelállományt alapul véve nem tudjuk, hogy ebből mennyi a problémás követelés, és hogy ezek után mennyi céltartalékot képeztek. Nézve a kialakult helyzetet a rendszerszintű probléma miatt magas céltartalék képzés valószínűsíthető, amely a bankok eredményén negatív irányban meg fog látszani" - emeli ki Zavagyil Zoltán. Szerinte csak az önkormányzati veszteség a bankokat önmagában még nem rengetné meg, azonban a lakossági, vállalati majd most az önkormányzati szektor „válsághelyzete” együttesen a magyar bankrendszert jelentősen érintheti. Bankok csődbemenetele nem várható, azonban kivonulás, egyes bankok felvásárlása elképzelhető.
Csak a teljes konszolidáció lehet a megoldás
"Az önkormányzatok költségvetése és a benne lévő hitelállomány is része az ország költségvetésének, a megoldás itt is a hitelállomány csökkentése lenne, azaz az önkormányzati hitelkonszolidáció. A kérdés az, hogy az állam, a bank és az önkormányzat milyen arányban fizessék a költségeket. Az átütemezés csak tüneti kezelés, nem valódi gyógymód, az önkormányzati adósságállományt csak maguk előtt görgetik, így sose tudnak tiszta lappal indulni" - hangsúlyozza az Üzleti Bróker Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója.
Az önkormányzati szektor konszolidációja újabb negatív következményeket okoz a finanszírozó bankoknak. Valószínűsíthető, hogy „mivel megégették a kezüket”, ezért az újraépített önkormányzati rendszert egyelőre kerülni fogják. A nyertesek a ma még körmeiket élező hazai tulajdonú takarékszövetkezetek, kisbankok lehetnek, akik a hazai viszonylatban jól kiismerik magukat, és a konszolidációban sem vettek részt - véli Zavagyil.
Beke Károly
mfor.hu