Eredetileg idén januárban lépett hatályba a vagyonadóról szóló törvény, melynek értelmében a 30 millió forintnál értékesebb ingatlanokra, valamint a nagyértékű vízijárművekre és személygépkocsikra adót kellett volna fizetni. A törvényt többen megtámadták az Alkotmánybíróságon, a taláros testület kedden döntött: csak a személygépkocsik és a vízi járművek után kell fizetni.
Önkényes jogalkalmazásra adhat okot
Az Ab szerint önkényes jogalkalmazásra adhatott volna okot, hogy az ingatlan értékét az adózónak kellett volna megállapítania, ugyanakkor az adóhatóság utólag ellenőrizhette volna az önbevallást, és 10 százaléknál nagyobb eltérés esetén bírságot vethetett volna ki.
Az Alkotmánybíróság szerint a lakóingatlanok értékbecslésénél akár 30-40 százalékos eltérés is lehet, a törvény a forgalmi érték meghatározásában rejlő kockázatot az adóalanyra hárította, és ez jogbizonytalanságot teremt. Ezért a törvényt visszamenőleges hatállyal megsemmisítették.
Az új adót az APEH szedte volna be, az adózóknak önbevallást kellett volna készíteniük. Adómentes lett volna a tervek szerint a tulajdonos által lakott 30 millió forintnál nem drágább, és egy második, legfeljebb 15 millió forintot érő lakás. Az ingatlanadót három kulcsosra tervezték: 0-30 millió Ft-ig 0,25 százalék, 30-50 millió Ft között 0,35 százalék. 50 millió Ft felett 0,5 százalék.
"Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a lakóingatlanok adójának bevallásához felhasználható becsült forgalmi érték közléséről szóló 242/2009. (X. 29.) Korm. rendelet alkotmányellenes, ezért azt kihirdetésére visszamenőleges hatállyal megsemmisíti" - olvasható a kedd délután kihirdetett határozatban.
Mínusz 50 milliárd
A kormány 2010-ben 50 milliárdos bevételre számított a vagyonadóból, ezek után viszont kérdés, hogy ezt az összeget honnan teremtik elő. "Azt gondolom, hogyha olyan döntés születne - én nem számítok erre -, hogy ez a vagyonosokat terhelő adót elveszik, akkor valahonnan el kell vennünk azt a pénzt. Tartanunk kell a költségvetési hiányt, mert mindannyian megszenvedjük, hogyha nem tartjuk ezt a hiányt. Az 50 milliárd nagyon hiányzik ebből az idei költségvetésből" - mondta a közelmúltban az MTV A szólás szabadsága című műsorában Bajnai Gordon miniszterelnök.
Bajnai szerint olyan megoldást kell találni, részben a tartalékok zárolásával, részben, ha kell, akkor valamilyen más adónem bevezetésével, ami Magyarországon a lehetőleg nem a legszegényebbeket terhelve biztosítja ezt a bevételt.
Korábban László Csaba korábbi pénzügyminiszter, a KPMG adópartnere az mfor.hu kérdésére úgy vélekedett: ha az Ab eltörli a vagyonadót, akkor kis mozgástere marad csak a kormánynak, hiszen az éves adók már meg vannak hirdetve, ráadásul februárban csak néhány napra ül össze az Országgyűlés. Szerinte legkorábban nyárra lehet kitalálni valamit, amivel kompenzálni lehet a kieső bevételt.
"Csupa rossz megoldás közül lehetne választani. Elképzelhető például a TB-járulék emelése. Egy egy százalékos emelés évi 70 milliárd forintot hozna a kasszába nagyságrendileg, azonban ha csak augusztusban tudnak emelni, akkor akár több mint két százalékos növelésre is szükség lehet, hogy a hátralevő hónapokban befolyjon a szükséges 50 milliárd" - véli a KPMG partnere.
László Csaba szerint alkotmányellenesség esetén az lenne a legjobb, ha a kormány kiadáscsökkentéssel vagy a tartalékokból tudná pótolni a hiányzó összeget, azonban az komoly kérdés lehet, hogy marad-e még annyi felhasználható tartalék.
Várható volt
"Számítottunk arra, hogy az Alkotmánybíróság megpróbálja feloldani azt a jogbizonytalanságot, ami a forgalmi érték meghatározásából ered" - mondta az mfor.hu kérdésére a döntés után Sóki Zsolt, a BDO Magyarország adótanácsadó cég vezetője. A szakember szerint a forgalmi érték meghatározása mindig jelentős bizonytalanságokat fog hordozni, így könnyen lehet, hogy ha a kormány megpróbálja módosításokkal átnyomni az ingatlanadót, akkor újabb Ab-vétó elé néz.
Sóki Zsolt is úgy véli, hogy a most előállt új helyzetben legegyszerűbben a havi adókat, járulékokat tudja megemelni a kormány, hogy pótolja a kieső bevételt.
A BDO Magyarország vezetője szerint azért csak a lakóingatlanoknál vétózta meg a törvényt az Ab, mert a nagyértékű személygépkocsik esetében például sokkal objektívebben meg lehet állapítani a forgalmi értéket.
Menedzsment Fórum