2p

A kormány nem számít arra, hogy a svájci frank erősödése nyomán a fogyasztás drámaian visszaesne - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca leszögezte azt is, hogy az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetés részét képezi majd és lehetnek változások.

Az NGM kiemelte: a devizahiteleseket segítő árfolyamrögzítés lehetőségével a kormány egy hatékony eszközt állított fel arra, hogy az árfolyamgyengülés által érintett háztartások fogyasztásra fordítható jövedelme ne csökkenjen.

Hozzátette: így tehát a kormány nem számít arra, hogy az árfolyamgyengülés nyomán a fogyasztás drámaian visszaesne, de természetesen a makrogazdasági kockázatok vizsgálatakor minden potenciális külső, illetve belső sokkot, valamint annak lehetőségét figyelembe vesz.

Mint írták, az elmúlt hetek nemzetközi eseményei, valamint a napvilágot látott legfrissebb makrogazdasági adatok a magyar növekedés körül a negatív kockázatokat erősítik. Megerősítették, hogy a vártnál alacsonyabb növekedés ugyanakkor nem veszélyezteti a magyar kormány által 2011-re vállalt hiánycél teljesítését; a kormány továbbra is elkötelezett az államadósság csökkentése és a költségvetési egyensúly helyreállítása mellett, amelyet a 2012. évi költségvetés tervezésekor is következetesen érvényesíteni kíván.

Az idei növekedési prognózissal kapcsolatban azt emelték ki: az új makrogazdasági előrejelzés a 2012-es költségvetési törvénytervezet részét képezi majd, és "lehetnek benne változtatások a jelenlegi prognózisokhoz képest".

Orbán Viktor miniszterelnök múlt szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az idei növekedés vélhetőn 2 százalék körül lesz, emiatt keletkezik legalább 100 milliárd forintnyi hiány; az infláció pedig a vártnál alacsonyabb, ezért az idei költségvetés megtartása további intézkedéseket igényel ősszel. Részleteket nem közölt, csak annyit jegyzett meg, hogy ezek a gazdaság működésének egyszerűsítése, könnyítése irányába hatnak.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt kedden közölt előzetes adatai szerint a második negyedévben a GDP stagnált az első negyedévhez képest és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

Erre reagálva az NGM azt közölte, hogy a vártnál mérsékeltebb gazdasági növekedés közel 90 milliárd forintos negatív költségvetési hatása biztonságosan finanszírozható, ilyen esetekre számítva került sor korábban a Stabilitási Alap felállítására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!