3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Komplex Fogyasztói Bizalom Index, a Fogyasztói Várakozások Indexe és a Vásárlási Hajlandóság Index is nőtt az idén a második negyedévben, a GfK Hungária felmérése szerint a korábbinál kevesebben számítanak a munkanélküliség növekedésére, és az inflációs várakozások is kissé javultak.

Az  összefoglaló szerint a Komplex Fogyasztói Bizalom Index (FBI) csökkenő tendenciája megfordult 2011 júniusában, 14 pontos növekedéssel jelenleg 154,2 pont az értéke.

A Fogyasztói Várakozások Indexe (FVI) alakulásában is megtört a tavalyi év második felétől megfigyelhető csökkenés 2011 második negyedévében. A mutató mintegy 16 ponttal nőtt, jelenleg 187,0 ponton áll. A növekedés oka, hogy javult mind a háztartások várt pénzügyi helyzetének, mind az ország gazdasági helyzetének megítélése. Utóbbi esetében különösen a rövid távú, vagyis 12 hónapra vonatkozó várakozások javultak nagyobb mértékben.

A Vásárlási Hajlandóság Index (VHI) is emelkedett 2011 júniusában, 11 pontos növekedéssel 117,8 ponton állt.

Bár némi javulás figyelhető meg, csak a következő időszakokban fog kiderülni, hogy ez mennyire stabil, a bizalmi index jelenlegi értéke ugyanis még most sem éri el a tavaly júniusit, a vásárlási hajlandóság pedig továbbra is kritikusan alacsony - értékelte az adatokat Kozák Ákos, a GfK Hungária ügyvezető igazgatója a közlemény szerint.

A munkanélküliség alakulását illetően a lakosság várakozásai hasonlóak az előző negyedévihez: 41 százalékuk számít növekedésre, míg korábban 44 százalékuk vélekedett így.

Az inflációs várakozások kicsit kedvezőbb képet mutatnak, mint korábban, azonban a lakosság túlnyomó része (76 százalék) továbbra is az árak emelkedésére számít. A válaszadók átlagosan 10 százalékos növekedést várnak a következő 12 hónapban.

A család jövedelmében a megkérdezettek több mint fele (59 százalék) az inflációnál kisebb mértékű növekedésre számít, vagyis a reáljövedelmük csökkenését prognosztizálják.

A hitelfelvételi kedv lényegében nem változott: a lakosság 28 százaléka úgy gondolja, most nem alkalmas az idő hitelfelvételre (az előző időszakban 33 százalék volt az arányuk), 65 százalékuk pedig soha nem venne fel hitelt (az első negyedévben 60 százalék). A közlemény szerint ennek hátterében az áll, hogy a lakosság harmada a hitelkamatok növekedésére számít a következő 12 hónapban.

A vélemények a megtakarításokról szintén alig változtak az előző negyedévhez képest. A válaszadók 37 százaléka bizonytalan, hogy korábban tervezett vásárlásra felhasználja-e a megtakarításait, 17 százalék szerint pedig most egyáltalán nem érdemes nagyobb háztartási eszközt vásárolni.

Enyhén csökkent a lakásvásárlást érdemesnek tartók aránya: 47 százalék válaszolt pozitívan erre a kérdésre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!