3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jóval derűlátóbbak a magyarországi német vállalatok vezetői mint egy éve, akik elsősorban a feldolgozóipari exportkereslet növekedésének köszönhetően ítélik meg kedvezőbben konjunkturális és üzleti kilátásaikat, noha a magyar kormány munkájával csak 13 százalékuk elégedett - derül ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara keddi budapesti sajtótájékoztatójának írásos anyagából.

Az elemzés szerint a német vállalatok munkahelyeket kívánnak teremteni és ismét növelnék beruházásaikat. A munkaerőpiaci feltételeket pozitívan értékelik és érezhetően csökkent az adóterhek miatti elégedetlenség is a megkérdezettek körében.

A vállalatok javuló hangulata ugyanakkor nem tükröződik a kabinet támogatottságában: Orbán Viktor kormányának munkáját a cégvezetők 13 százaléka értékeli jónak, egyharmada pedig rossznak.

A legnagyobb problémának a válaszadók a korrupciót tartják, de a jogbiztonsággal is problémáik vannak.

A felmérést 2011. február 1. és március 11. között végezték  144 vállalatvezető megkérdezésével.

Dirk Wölfer kommunikációs osztályvezető ismertetése szerint a DUIHK az idén 3 százalékos, vagy azt meghaladó ütemű bővülést vár Magyarországon. A DUIHK Befektetői Hangulat Mutató 2011-ben jelentősen emelkedett, 20,1-es értékkel az eddigi legmagasabb értéket érte el, mélypontja 2009-ben mínusz 29,5 pont volt, ami 2010-re mínusz 2,5 pontra emelkedett.

Vahl Tamás kérdésre azt mondta: megkezdődtek ugyan az egyeztetések a minisztériumokkal a válságadókról, kivezetésüket követő időszakról, de későn és nagyon lassan. Ennek az elnök szerint elsősorban az az oka, hogy Magyarország EU-elnöksége és az alkotmányozási folyamat lekötötte a politikusi kapacitásokat. Remélte, hogy hamarosan a gazdaság kerülhet a politika fókuszába.

Dirk Wölfer elmondta, hogy a megkérdezettek többsége az egész gazdaságra és a saját üzleti helyzetére vonatkozóan is javulást vár. Munkahelyteremtést pedig nem csak a nagy autóipari projektek, de a kkv-k is terveznek, és megjegyezte, hogy az egymillió új munkahelyből sok a német vállalatoknál keletkezik majd.

A megkérdezett vállalatvezetők nagy többsége igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy ismét Magyarországra hozná-e a befektetését, és javult a megkérdezettek elégedettsége a magyar munkaerő képzettségével, és ugyanígy változott a dolgozók motiváltságának megítélése is.

A kamara szerint a kormány gyenge értékelése vélhetően arra is visszavezethető, hogy a minősítés során nem pusztán gazdasági kérdéseket vettek figyelembe, hanem a kormány számos politikai és társadalmi döntését is.

Az euró bevezetését kevesebben kívánják mint egy évvel ezelőtt, de még mindig a vállalatok döntő többsége, 78 százaléka akarja a közös európai valutát.

A külföldi vállalatok 2010 végéig közel 69 milliárd eurót ruháztak be Magyarországon, amelynek több mint 70 százaléka az EU államaiból érkezett és ezen belül a német vállalatokra az állomány mintegy negyede jutott. A befektetés alapján vonzó helyek listáján Magyarország megtartotta negyedik helyét, a felsorolást Csehország vezeti, Lengyelország a második helyre csúszott és Szlovákia került a harmadik helyre.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!