6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nyolc európai pénzintézet tőkemutatója esne az 5 százalékos szabályozói minimum alá egy esetleges válság-forgatókönyv esetén. A magyarországi bankok anyacégei közül majd mindegyik átment a "vizsgán", az OTP ismét a legjobbak közé került.

Az OTP megint lepipálta Európát

A banki stresszteszten ismét az európai elit képviselője lett a legnagyobb magyar pénzintézet, az OTP (tavaly a második volt), ugyanis a bank a harmadik legjobb eredményt érte el az EBA vizsgálatán. Az OTP a tőzsdezárást követően a BÉT honlapján megjelentetett egy rövid közleményt, mely szerint "becsült, hibrid tőkeelemek nélküli, konszolidált alapvető tőkemegfelelési mutatója a 2010. végi 12,3 százalékhoz képest 2012-ben az alapforgatókönyv mentén 17,2 százalékra, a pesszimista forgatókönyv esetén pedig 13,6 százalékra módosulna". Azaz bőven az 5 százalékos szabályozói minimum felett teljesített a bank. "Az európai szintű stressz-teszt eredményei tehát azt jelzik, hogy az OTP Bank Nyrt. eleget tesz a stressz-teszthez megállapított tőkemegfelelési mutatónak. A bank emellett továbbra is gondoskodik arról, hogy megfelelő szavatoló tőke álljon rendelkezésre mindenkori biztonságos működéséhez" - olvasható az OTP közleményében.

Nyolcan buktak meg

Az EBA közlése szerint nyolc európai bank bukott el a teszten, a hatóság tájékoztatása szerint az év eleji állapotok alapján 20 bank került volna a kritérium 5 százalékos első körös magtőketartalék szint alá, azonban az azóta hatályba léptetett, több mint 50 milliárd euró tőkeinjekciót hozó intézkedéseknek köszönhetően 8-ra csökkent a teszten elbukó bankok száma. A közzétett eredmények alapján 16 európai pénzintézetnek volt 5-6 százalék közötti alacsony, de elégséges tőkemegfelelési mutatója.

A nyolc pénzintézetből két görög, öt spanyol és egy osztrák található. Az EBA szerinbt a nyolc kérdéses banknak 2,5 milliárd eurónyi további tőkére lenne szüksége, hogy teljesítse az 5 százalékos szintet. A stresszteszten a következő bankok maradtak el a szökséges 5 százalékos szinttől: Österreichicshe Volksbank (Ausztria, 4,5 százalék), EFG Eurobank Ergasias S.A. (Görögország, 4,9 százalék), ATEbank (Görögország,  -0,8 százalék), Caixa D'estalvis de Catalunya, Tarragona I Manresa (Spanyolország, 4,8 százalék), Banco Pastor, S.A. (Spanyolország, 3,3 százalék), Caixa D'estalvis unio de caixes de manlleu, Sabadell I Terrassa (Spanyolország, 4,5 százalék), Grupo Caja3 (Spanyolország, 4 százalék) és Caja de ahorros del meditarreneo (Spanyolország, 3 százalék).

A még veszélyeztetett kategóriában 5 és 6 százalék között is a spanyolok vannak többségben, hét bankkal képviseltetik magukat, mellettük két-két dán, görög és portugál cég van, valamint egy-egy szlovén, olasz és ciprusi társaság. 10 százalék felett az OTP-vel együtt 18-an vannak. 

Az EBA adatközlése szerint a Volksbank kivételével valamennyi magyarországi érdekeltséggel rendelkező európai pénzintézet sikeresen teljesítette a vizsgálatot. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében hangsúlyozta, hogy a válságra adott átfogó válasznak fontos eleme az a határozott fellépés, amely az Európai Unió bankrendszerében megfigyelhető tartós gyengeség befektetői megítélésének kezelését célozza az Európai Tanács jóváhagyásával, ebben az összefüggésben a 2011-2012-es időszakban 91 bankot vizsgáló EU-szintű stressz-teszt célja, hogy felmérje az EU bankrendszerének ellenálló képességét a negatív sokkokkal szemben.

A tárca megjegyzi, hogy a stresszteszt, amely a szokásos felügyeleti eszköztár részének tekinthető, nem előrejelzés. A teszt célja, hogy olyan eszközt biztosítson, amely a résztvevő bankok veszteségviselő képességét méri fel egy szélsőségesen nehéz helyzetet képviselő, lehetséges, de várhatóan meg nem valósuló stressz-forgatókönyv alapján.

Csak modellezték, mi lenne, ha...

Az Európai Bankhatóság (EBA) 91 európai bankot vizsgált 21 országból, melyek eszközértéket tekintve a kontinens pénzügyi szektorának 65 százalékát fedik le. A teszt során azt vizsgálták az európai hatóságok, hogy a bankok egy esetleges gazdasági stresszhelyzetben megállnák-e a helyüket, és tudnák-e teljesíteni a minimálisan előírt 5 százalékos elsődleges alapvető (core tier 1) tőkekövetelményt.

A teszt alapszcenáriója az Európai Unió egészét tekintve idén 1,7, jövőre pedig 2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, míg a stressz-forgatókönyv az idei évre 0,4 százalékos visszaesést, 2012-re pedig a gazdaság stagnálását feltételezte. Az európai munkanélküliségre vonatkozóan az alapeset 9,5 százalékos adattal számol idén, míg a pesszimista forgatókönyvben 10 százalékos munkanélküliségi ráta van.

Az EBA a stresszforgatókönyvet az Európai Központi Bankkal (EKB) közösen dolgozta ki, melynek során számoltak az Uniót érő sokkokkal, például azzal, hogy az adósságválság más tagállamokra is átterjed. Emellett a globális kereslet Amerikából kiinduló visszaesését modellezték, illetve a negatív forgatókönyv a dollár leértékelődésével is számol. A gazdasági visszaesés mellett az ingatlanárak további esetleges csökkenését is figyelembe vették a stresszforgatókönyv kidolgozásakor.

Mi értelme az egésznek?

Az idén elsősorban az Unió perifériás országainak bankjai vannak a stressz-tesztek középpontjában, különösen az olasz pénzintézetek eredményeire kíváncsiak a befektetők azt követően, hogy az elmúlt napokban erősödtek az Olaszországgal kapcsolatos félelmek. Az elmúlt napokban uniós diplomáciai körökből olyan értesülések láttak napvilágot, hogy a teszten az idén csak néhány bank "bukott meg". Előzetesen már kiszivárgott az a hír, hogy minden német és olasz bank átment a vizsgán. Kedden már külföldi hírügynökségek tudni vélték, hogy a vizsgált 25 spanyol bank közül 6 elbukott az Európai Bankhatóság (EBA) terhelési próbáján, a 13 vizsgált német és 4 portugál pénzintézet azonban mind átment a teszten a keddi sajtójelentések szerint.

Tavaly egyébként a 91 pénzintézetből 7 nem ment át a teszten, öt spanyol takarékpénztár mellett egy görög és a német Hypo Real Estate nem tudta teljesíteni az előírt feltételeket. Később sok kritika érte az uniós stressz-teszteket, ugyanis az összes ír bank megfelelt a feltételeknek, majd ősszel az ír bankrendszer megmentésének költségei miatt volt szüksége mentőcsomagra az országnak.

Idén már tavasszal elkezdődött a hadjárat, hogy meggyőzzék a piacot a tesztek hasznosságáról és valódiságáról, az európai politikusok többsége azt emelte ki, hogy a tavalyinál szigorúbbak a feltételek, ezért nem fordulhat elő hasonló blama.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!