A keddi nap elején a hétfői esést folytatva egészen a 6 százalékos szintig emelkedett a tízéves olasz benchmark hozam - ekkor a részvénypiacokon is pánik tört ki, a 7000 pont is elesett egy pillanatra a DAX-ban - ezt követően azonban megjöttek a vevők. Egyes piaci szereplők szerint akár az Európai Központi Bank (EKB) "keze" is lehetett a dologban, de erre nincsen bizonyíték, az is lehet, hogy egy túladott, illetve szétshortolt piacon megjöttek a vevők. Ez a napon belüli erősödés a részvénypiacokat is stabilizálta - igaz, a tegnapi naphoz képest az esés így is jelentős még - vázolja a helyzetet a Concorde szakembere.
A 6 százalék a kulcs
"Vélhetően ez a 6 százalékos szint a továbbiakban is fontos szerepet tölt majd be. Az eurózóna eddigi folyamatait nézve amely ország hosszú hozamai ezen szint fölé emelkedtek , onnan már nem volt visszatérés, egyenes út vezetett a mentőcsomaghoz. Ez volt a forgatókönyv a görögök , az írek és a portugálok esetében is" - emeli ki Móró Tamás.
Olaszország esetében ez az út az eddigi keretek között nem járható, a GDP nagysága és a kötvénypiac mérete miatt sem. Ráadásul az eddigi mentőcsomagokban az olaszok mindig a finanszírozói oldalon álltak, ha most ők is a segélyt fogadó oldalra kerülnének, akkor még kevesebb országnak kellene finanszírozni egy minden eddiginél magasabb összegű mentőcsomagot. Az olasz kötvénypiac mérete több, mint 1600 milliárd euró, ebből a következő két évben több, mint 500 milliárd euró a lejárat - ez túlságosan nagy falat lenne, nem beszélve arról, hogy a spanyolok is jó eséllyel "bejelentkeznének" egy segélycsomagra egy ilyen helyzetben.
Mi jöhet ezután?
Móró Tamás szerint négy lehetséges forgatókönyv áll fenn Olaszországgal kapcsolatban:
- A fiskális szigor deklarálása, ezáltal a piaci bizalom visszaszerzése - ez nem kizárt, de sürgősen lépni kellene, ma voltak egyébként erre utaló jelek, az olasz ellenzék egy mai hír szerint mielőbbi szavazást akar a megszorító csomagról és ők támogatnák is azt. A magas, 120 százalékos GDP-arányos adósság és a strukturálisan gyenge potenciális GDP növekedésű gazdaság nem sok esélyt hagy a hibázásra.
- EKB általi kötvényvásárlás, a piaci esés megtámasztása, ennek durvább formájában akár úgy, hogy az EKB monetizálja az olasz adósságot. Egy ilyen megoldással szemben az EU centrum országainak ellenállása elképesztően nagy, és ez az eddigi EKB nyilatkozatokkal homlokegyenest ellenkező is lenne. Viszont van egy régi közhely: a rendkívüli helyzetek rendkívüli megoldásokat követelnek, lehet, hogy most sem lesz másként.
- Futamidő rövidítés - Portugália is megpróbálta ezt, az emelkedő hosszú oldali hozamok miatt inkább az éven belüli diszkont kincstárjegyekkel próbálták finanszírozni a lejáró adósságot, ez ideig-óráig működő, de nagyon veszélyes lépés, amely jelentősen növeli egy ország sebezhetőségét, de az is igaz, hogy a default előtt ezt meg "szokás" lépni.
- Az adósság-visszafizetés elhalasztása - default - amelyet azonban Európa rémálmaiban sem kívánhat magának , ebben az esetben a Lehman csődhöz hasonló, vagy annál is durvább folyamatok indulhatnak be, bankcsődökkel és a pénzügyi piacok lefagyásával, jelentős reálgazdasági visszaeséssel
"Egy biztos, a következő hét döntő fontosságú lesz, továbbra is az olasz helyzet maradhat a piacok mozgatórugója, a részvénypiacok szempontjából a kezdődő vállalati jelentési szezon jelentősége pedig lecsökken" - véli a Concorde elemzője.
A szakember szerint érdekes, bár nem meglepő viszont, hogy az "intenzív osztályon" lévő perifériás kötvények , így a görögök és a múlt héten leminősített portugálok ma már nem estek. Itt az árfolyamok már olyan mélyen ( a hozamok pedig olyan magasan ) vannak, hogy egy jelentős adósságcsökkentés (haircut) be van árazva ezekbe a papírokba. Az eladók inkább az olasz és a spanyol kötvényeket találták meg, hiszen ezek árfolyama még relatíve nagyon magas szinten, a névértékre vetítve 90 százalék felett van. Ezzel szemben a görög és a portugál hosszú kötvények jellemzően a a névérték 50 százaléka körül forognak (a görögök inkább alatta, a portugálok felette).
mfor.hu