A kormányfő a felvonulás után az eseményen részt vevő magyar szakasz katonáival találkozott, majd magyar újságíróknak nyilatkozva kiemelte: "ma Európában egyetlen országban sem állnak hegyekben feleslegesen a pénzösszegek", és a részvétel egy katonai hadgyakorlaton mindig komoly kiadással jár. Közölte: ebben az esetben is több százmillió forintról van szó, de a jelenlegi helyzetben, amikor a NATO-t új kihívások érték, "háború van a szomszédos Ukrajnában, az egész térség feszült és ideges", a költségvetési szempontokat is meg kell változtatni.
Most elsőbbséget élveznek a biztonsági kiadások, és a kormány megszavazta azt az összeget, amely ahhoz szükséges, hogy a magyar katonák részt vehessenek a litvániai hadgyakorlaton - hangsúlyozta Orbán Viktor.
A magyar katonák Litvániában részt vettek az Iron Sword (Vaskard) 2014 fedőnevű, november 2. és 14. között tartott hadgyakorlaton. December közepéig maradnak a balti köztársaságban, ahol egy másik gyakorlat, a Baltic Training 2014 keretein belül különféle téli kiképzéseken vesznek részt.
A miniszterelnök elmondta: "ez nekünk fontos, részben katonabecsület kérdése", részben pedig a katonáknak szükségük van arra, hogy nemzetközileg is összemérhessék erejüket. Erre egy hadgyakorlat alkalmas, és ezzel növelik az ország iránti elismerést és tiszteletet is - vélekedett. Hozzáfűzte: itt csak a legnagyobb elismerés hangján beszéltek a magyar egységek részvételéről.
Orbán Viktor rámutatott: az ország NATO-nak tett vállalásaival "haladunk", és ugyan Magyarország nem olyan gazdag ország, amely "a mellényzsebéből előránthat tíz- meg húszmilliárd forintokat, de amit vállaltunk, azt teljesítjük". Komoly felújítást végeznek Pápán, részt fognak venni más hadgyakorlatokon, és komolyabb katonai eszközöket szereznek be a következő időszakban - sorolta. Úgy látja, Magyarország a NATO-tagállamok első csoportjába fog tartozni, azon országok közé, amelyek a vállalt pénzügyi és technikai kötelezettségeiket teljesítik.
Orbán Viktor az ukrajnai helyzettel kapcsolatban azt mondta, hogy elsősorban Magyarország történelmi tapasztalatából kell kiindulni, vagyis hogy az országnak korábban volt közös határa a Szovjetunióval, és "nem voltunk tőle boldogok". Ezért az az ország érdeke, hogy "Magyarország és Oroszország között mindig legyen valami, ez a valami a szuverén Ukrajna lehet" - mutatott rá. Közölte: az az érdekünk, hogy Ukrajna szuverenitása megmaradjon, az ország erős legyen, meg tudjon állni a lábán, képes legyen működtetni a gazdaságát, és meg tudja védeni a határait. "Egy ilyen szomszédra van szükségünk, az ehhez szükséges minden segítséget nemzeti alapon és NATO-kötelékben is megadunk" - fogalmazott.
A kormányfő kijelentette, hogy a jelenlegi magyar hadseregben nagyobb büszkeséget, erősebb öntudatot, fegyelmezettebb életvezetést és komolyabb felkészültséget lát. "Csak a legjobbakat mondhatom a magyar katonákról" - fűzte hozzá.
Hende Csaba honvédelmi miniszter a szeptemberi walesi NATO-csúcstalálkozó után jelentette be, hogy Magyarország a keleti szárny megerősítése céljából elhatározott intézkedések keretében részt vesz a térségben tartandó hadgyakorlatokon.
Az Iron Sword (Vaskard) 2014 hadgyakorlaton kilenc NATO-ország mintegy 2500 katonája vett részt. A mintegy 140 magyar katonából álló kontingens többségét az MH 5. Bocskai István Lövészdandár 39. lövészzászlóalja adja. December közepéig maradnak Litvániában, és a Baltic Training 2014 fedőnevű hadgyakorlat keretein belül különféle téli kiképzéseken vesznek még részt.
A magyar katonák egy litván századdal és amerikai századokkal egy zászlóaljnak megfelelő alegységet képeznek, elhelyezési körletük Ruklában van, ahol amerikai katonákkal vannak együtt.
MTI